Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

fotowoltaika
wszystko o zakupach

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne?

Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne? To problem, z którym mierzy się każdy, kto chciałby korzystać z paneli w swoim domu. Wydaje się bowiem, że przy braku słońca nie opłaca się ich w ogóle montować. Podobnie, gdy dach jest płaski, a nie nachylony. Dziś jednak pokażemy, jak to wygląda naprawdę. 

Jak układać panele fotowoltaiczne?

Gdzie zamontować instalację, by była jak najlepiej oświetlona? Większość paneli jest podłączana szeregowo. W takie sytuacji, gdy przynajmniej jedno ogniwo nie jest wystarczająco naświetlone, cały panel przestaje działać.

Na szczęście jednak powstały specjalne diody bypass. Dzięki nim można panele podłączać nieszeregowo, co rozwiązuje wspomniany problem. Trzeba jednak przyznać, że nie zawsze się z tym spotkamy.

Nie ma problemu, jeśli wynajmujemy specjalną firmę do zamontowania paneli słonecznych. Wtedy ekipa zauważy problem i będzie w stanie zareagować. Jeśli jednak sami zajmujemy się montażem, najlepiej zadbać o to, by moduły były jak najmniej zacienione.

 

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? – problem zacienienia

Istnieje wiele sposobów na to, jak poradzić sobie ze zbytnim zacienieniem paneli słonecznych. Wiele zależy od tego, co wpływa na ten problem. Jeśli zacienienie jest spowodowane przez obiekt, który można usunąć np. drzewo, likwiduje się ten problem albo dostosowuje się zlecenie do możliwości. W przypadku gdy problem stanowi obiekt, którego nie da się usunąć, np. drzewo, należy zainstalować optymalizatory.

Jeśli o tym, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne możemy pomyśleć jeszcze na etapie projektowania budynku, warto zadbać o to, by znalazły się w miejscu, które będzie najlepiej oświetlone.

Podczas montowania należy dostosować kąt nachylenia do miejsca na świecie, w którym instalujemy panele. W Polsce najlepiej przeważnie zadbać o kąt 30-40 stopni od strony południowe. Dzięki temu mamy szanse na to, że uzyskamy więcej energii słonecznej. Jeśli zaś chodzi o kierunek, to najlepiej wybrać południowy zachód lub wschód. Będzie to optymalne rozwiązanie ze względu na ciągła wędrówkę słońca po niebie.

 

Panele fotowoltaiczne Włocławek

Co ciekawe, nie zawsze trzeba montować panele fotowoltaiczne na dachu. Równie dobrze cała instalacja może znajdować się na ziemi. Ma to sporo plusów. Przede wszystkim cała instalacja nie będzie się tak bardzo nagrzewać, gdyż będzie ułatwiony przepływ powietrza. Poza tym można ją lepiej ustawić względem słońca, a to da o wiele lepsze efekty. A w sytuacji, gdyby coś się stało i konieczna byłaby naprawa, do takich paneli jest znacznie lepszy dostęp.

Jednak nawet to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Przede wszystkim należy liczyć się z dodatkowym kosztem za konstrukcję. Musi być stabilna, solidnie wykonana, dzięki temu panele będą na niej dobrze się trzymać. Takie panele słoneczne zajmują też trochę miejsca. Jeśli zatem umieścimy je w ogródku, musimy liczyć się z tym, że nieco zostanie zmniejszona przestrzeń. Dobrze zatem należy przemyśleć to, gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne.