Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

seo
wszystko o zakupach

Ile kosztuje artykuł sponsorowany?

Każdego dnia w Internecie pojawiają się setki artykułów i tekstów napisanych w języku polskim. To nie tylko wiadomości, newsy i ogłoszenia, ale też artykuły blogowe, zapleczowe i sponsorowane, czyli teksty na określone tematy, które wypełniają różne strony internetowe. Dobra jakość treści pozwala zwiększyć ruch organiczny z wyszukiwarki, ale też zachęca użytkowników do częstszych odwiedzin i zakupu produktów. W tym celu często kupuje się publikację tekstu w gościnnych serwisach. Ile kosztuje artykuł sponsorowany i od czego zależy jego cena?

Czym są artykuły sponsorowane?

Artykuły sponsorowane to teksty, które są pisane z myślą o publikacji na zaprzyjaźnionym blogu lub stronie internetowej. Oczywiście taka usługa jest płatna – trzeba nie tylko zapłacić za napisanie tekstu, zlecając to copywriterowi lub agencji contentowej, ale też opłacić publikację na stronie, co często potrafi kosztować niemałe pieniądze. Stawki za publikację są różne i zależą od popularności strony, a także jej oceny przez algorytmy Google. W przypadku ogromnych serwisów informacyjnych i wielotematycznych odwiedzanych przez setki tysięcy użytkowników miesięcznie za publikację artykułu sponsorowanego trzeba zapłacić od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jednak mniejsze witryny to koszt kilkunastu, kilkudziesięciu lub kilkuset złotych. W zamian otrzymujemy możliwość zareklamowania firmy, a także pozyskania jakże cennego linku typu dofollow, co przełoży się na wyższą pozycję naszej strony w Google.

Od czego zależy cena za tekst w Internecie?

W wielu przypadkach to właśnie tekst stanowi największy wydatek. Zastanówmy się, jak to jest, jeśli chodzi o artykuły sponsorowane  – cennik takich usług jest przecież różny, a rynek niezwykle chłonny, co daje nam ogromny wybór. Cena za tekst w Internecie zależy główne od tego, komu zlecimy napisanie oraz jaką jakość treści chcemy otrzymać. W przypadku większej ilości artykułów sponsorowanych warto sięgnąć po usługi agencji contentowej lub platformy dla copywriterów, czyli wyspecjalizowanych firm, które zajmują się dostarczaniem różnych rodzajów treści. Natomiast wiele osób decyduje się też na skorzystanie z usług freelancerów, czyli indywidualnych copywriterów, pracujących na własny rachunek. Z reguły to nieco droższe rozwiązanie, ale zapewnia też łatwiejszy kontakt oraz szybszą realizację zlecenia, choć tutaj dużo zależy od indywidualnego “wolnego strzelca”.

Ile kosztuje artykuł sponsorowany?

Jeśli chodzi o tekst taki jak artykuł sponsorowany ile kosztuje jego napisanie? Jak już wspomnieliśmy stawki są zróżnicowane. Najtańsze i najgorsze jakościowo teksty można otrzymać już w cenie od 3 zł do 8 zł brutto za 1000 znaków ze spacjami (to jednostka przeliczeniowa używana w świecie copywriterów – jeden artykuł sponsorowany to z reguły od 3000 do 4000 zzs). Z reguły są to treści pisane na kolanie, o niskiej jakości merytorycznej, ale są też bardzo tanie, a to może mieć duże znaczenie w przypadku chęci publikacji na mniej popularnych stronach. Artykuły sponsorowane średniej jakości to koszt od 8 zł do 18 zł brutto, natomiast wysokiej jakości teksty można dostać w przedziale od 18 zł do 50 zł brutto. Dużo zależy nie tylko od jakości artykułu, ale też od jego tematyki. W przypadku prostych tematów takich jak lifestyle czy życie codzienne treści są raczej tanie, natomiast artykuły eksperckie mogą być dużo droższe – w przypadku wyjątkowo niszowych tematów mogą kosztować powyżej 100 zł brutto za 1000 znaków ze spacjami.

Co jest ważniejsze – cena czy jakość treści?

Obecnie wyszukiwarki internetowe cenią przede wszystkim jakość treści i to właśnie takie teksty najwyżej się pozycjonują. Jakość ma też znaczenie w przypadku artykułów sponsorowanych – Google docenia linki, które zostały wkomponowane w dobrze napisany content, chętniej klikają je też żywi użytkownicy. Dlatego w przypadku publikacji na poczytnych serwisach warto wykupić dobre, przemyślane artykuły sponsorowane. Natomiast w przypadku mniej istotnych stron można zaoszczędzić, stawiając na tańszych copywriterów.