Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

mieszkanie
wszystko o zakupach

Jak samodzielnie wykończyć mieszkanie pod klucz?

Odbierając swoje nowe mieszkanie w stanie deweloperskim, należy zdecydować o tym, w jaki sposób je urządzić. Jest dużo możliwości, a Internet jest pełen inspiracji. Wiele osób dbając o swój domowy budżet, decyduje się na samodzielne wykończenie mieszkania. Jest to proces czasochłonny, lecz bardzo satysfakcjonujący. Jak urządzić nowe mieszkanie bez profesjonalnego architekta i ekipy? O czym trzeba pamiętać i jak zaplanować wszystkie prace?

Najważniejszy jest plan działania i określenie budżetu

Na nic zda się chodzenie po sklepach budowlanych i robienie zakupów, jeśli nie wiadomo co trzeba zrobić. Samodzielne wykończenie mieszkania wymaga stworzenia dobrego planu działania. Nawet jeśli nie znamy się na temacie wykończenia wnętrz, warto zasięgnąć wiedzy u fachowców lub znajomych. Zaplanowanie wykończenia mieszkania krok po kroku jest niezwykle ważne. Kanapy wybiera się na końcu, a na początku trzeba wymyślić, jak ma wyglądać łazienka i kuchnia. Nawet jeśli zabraknie funduszy na dodatki, to najważniejsze aspekty będą zaplanowane.

Na początku trzeba określić, ile osób będzie mieszkało w nowym miejscu oraz jakie będą potrzeby domowników. Planując łazienkę, trzeba myśleć niezwykle funkcjonalnie, wanna jest wspaniałym pomysłem jednak przy szybkim trybie życia i dużej rodzinie prysznic sprawdzi się o wiele lepiej. Być może jedna umywalka dla dużej rodziny to za mało i zamiast wanny zaplanować dwie umywalki. Wszystko zależy od dostępnego miejsca. Ważne są także kompromisy i uwzględnienie gustu oraz potrzeb partnera, który będzie z nami mieszkał i ewentualnych dzieci.

Gdzie znaleźć inspiracje dotyczące wnętrz?

Po stworzeniu planu funkcjonalnego, gdy wiadomo już, jak duża ma być kanapa i jak ma wyglądać łazienka, można przejść do bardzo przyjemnej czynności, czyli urządzania wnętrz. Inspiracje na wykończenia wnętrz można znaleźć wszędzie wokół. Wiele ciekawych zdjęć można wyszukać w Internecie i gazetach wnętrzarskich. Na salonach króluje w ostatnich sezonach styl skandynawski, czyli minimalizm połączony z harmonią. Jest to styl nowoczesny, w którym nie ma przesytu kolorów i faktur, a jednocześnie doskonale łączy surowe drewniane proste meble z kolorowymi puszystymi dodatkami. Zupełnym przeciwieństwem jest styl rustykalny, tu można poczuć się jak podczas podróży w czasie.

Masywne zdobione meble, kredensy, wielkie szafy stylizowane na niezwykle stare (dzięki wykorzystaniu farby kredowej), do tego kominki, piece kaflowe i drewniane belki pod sufitem. Wykończenie domu samemu w tym stylu nie jest trudne, wymaga trochę czasu na odnalezienie ciekawych mebli, które będą kojarzyć się z ciepłem domowego ogniska. Styl glamour charakteryzuje się przesadą i luksusem, który jest lubiany w polskich domach. Kryształowe żyrandole, duże i błyszczące dodatki i akcesoria sprawiają, że cały dom aż lśni, złote klamki i diamentowe uchwyty to typowy styl Glamour. Niezwykle popularny staje się też styl boho, korespondujący z naturą. Wiklinowe meble, dużo zieleni w postaci roślin i meble w kolorze drewna, to jakby przeniesienie ogrodu do salonu. Na ścianach mogą pojawiać się makramy i dużo kwiatów.

Jak samodzielnie zaprojektować mieszkanie?

Gdy mamy już plan funkcjonalny wiemy, ile możemy wydać pieniędzy na remont oraz zainspirowaliśmy się najnowszymi trendami czas na wykończenie domu. Na szczęście producenci proponują wiele rozwiązać do samodzielnego montażu. Każdy niezależnie od umiejętności jest w stanie samemu wykonać podstawowe prace wykończeniowe. Mieszkanie może być funkcjonalne i przytulne, a bogata paleta kolorów pozwala na dobranie barw do gustu domowników. Wiele salonów meblowych prezentuje ekspozycje, które wyglądają jak małe pokoje, a nawet mieszkania, dzięki czemu można znaleźć inspiracje oraz ciekawe rozwiązania, które można wykorzystać we własnym mieszkaniu. Obserwując najnowsze trendy i pamiętając o podstawowych zasadach funkcjonowania, takich jak trójkąt roboczy w kuchni w prosty sposób można zaprojektować swoje mieszkanie bez pomocy profesjonalistów. Jest to świetne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy z domowego budżetu.