Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

naczepa
wszystko o zakupach

Jak zabezpieczyć ładunek na naczepie?

Podczas transportu niezwykle ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku na naczepie, by ten nie wypadł i nie uległ uszkodzeniu. I obowiązek ten spoczywa nie tylko na osobie, która ładuje towar, ale również na tej, która dany ładunek przygotowywała do transportu. Bowiem źle zapakowany produkt, nawet jeśli będzie na naczepie odpowiednio zabezpieczony, podczas transportu może ulec uszkodzeniu.

Od czego zacząć zabezpieczanie ładunku?

Na odpowiednie zabezpieczenia ładunku na naczepie należy zadbać już na etapie przygotowywania go to wysyłki. Towar należy odpowiednio poukładać na paletach, tak by nic nie wystawało poza jej krawędź, a następnie odpowiednio zabezpieczyć folią. Dzięki temu palety mogą ściśle do siebie przylegać na naczepie, dbając wzajemnie o swoje bezpieczeństwo. W przypadku wkładania przedmiotów różnej wielkości do kartonów, należy zabezpieczyć towar styropianem, tak zwanym siankiem czy poduszeczkami wypełnionymi powietrzem. Takie działanie uniemożliwi przemieszczanie się przedmiotów w kartonie. Dopiero tak zapakowany towar można umieścić na naczepie, zabezpieczyć go i pozwolić wyruszyć w dalszą drogę.

Jak zabezpieczyć ładunek na naczepie?

Należy pamiętać, że to najczęściej nadawca towaru odpowiedzialny jest za fizyczne umieszczenie towaru na naczepie i prawidłowe rozlokowanie go. Pozostawienie szpar pomiędzy paletami czy układanie towaru ciężkiego na lekkim, może spowodować niemałe zniszczenia. Palety, które ściśle do siebie nie przylegają, mogą na zakrętach, czy nierównościach się przesuwać, powodując tarcia i wgniecenia między sobą, dlatego należy układać je tak, aby idealnie do siebie przylegały. Natomiast położenie np. kartonów z piwem na jajkach, spowoduje zgniecenie ich i powstanie jajecznicy. Takie nieodpowiedzialne układanie nie tylko uszkodzi towar, ale również spowoduje bałagan i opóźnienia w transporcie. Aby tego uniknąć, należy układać przedmioty z tak zwaną głową.

Natomiast ważną rolą przewoźnika jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku na naczepie za pomocą pasów zabezpieczających, narożników (kątowników), belek poprzecznie zabezpieczających czy mat antypoślizgowych. Dzięki matom towar nie będzie ślizgał się po podłodze naczepy, zaś belki i pasy uniemożliwią przemieszczanie się ładunku na zakrętach.

Gdzie można znaleźć zabezpieczenia?

Przedmioty służące do zabezpieczenia ładunku na naczepie oprócz sklepów stacjonarnych można znaleźć w internecie. Różnego rodzaju portale z ogłoszeniami proponują nowe, jak i używane zabezpieczenia. Można też pasy zabezpieczające i kostki stabilizujące kupić w sklepach internetowych, na przykład na https://agri-truck.pl/pl/62-pasy-transportowe. Przy czym zaopatrując się na przykład w pasy należy pamiętać, by odpowiednio dobrać je do wysokości i ciężaru ładunku, który mają zabezpieczyć. Ponadto warto wiedzieć, że choć przepisy nie mówią o tym, kiedy upływa ”termin przydatności” pasów, należy je niezwłocznie wymienić w następujących przypadkach:

– gdy jest brak etykiety lub jest ona nieczytelna

– kiedy ponad 10% włókien na przekroju taśmy jest przetartych lub przeciętych

– gdy szwy są uszkodzone

– kiedy taśma ulegnie odkształceniu na wskutek działania wysokiej temperatury lub czynników chemicznych

– w momencie nastąpienia pęknięć i rys w metalowych elementach na wskutek korozji.

Przepisy, o których trzeba pamiętać

O tym, jak zabezpieczyć ładunek na naczepie, regulują również przepisy. Są to między innymi ustawa Prawo o ruchu drogowym, unijna norma PN-EN 12195 oraz normy branżowe, tj. Prawo przewozowe i konwencja CMR. Dzięki ich regulacjom nie tylko ładunek na naczepie jest odpowiednio zabezpieczony, ale również zwiększa się bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Więc jeśli ktoś po raz pierwszy będzie przewoził ładunek na naczepie, warto by się z nimi zapoznał, by wiedział, jakie obowiązki do niego należą i za co nie będzie odpowiedzialny w razie nieszczęśliwego zdarzenia.

Odpowiednie zabezpieczenie towaru na naczepie jest więc nie tylko ważne, by produkty nie uległy zniszczeniu. Ważne jest również, by nie wypadły podczas transportu i nie spowodowały obrażeń wśród innych uczestników ruchu drogowego. Na szczęście wielka różnorodność artykułów zabezpieczających dostępnych na rynku sprawia, że każdy może dobrać je idealnie pod swoje potrzeby i przedmioty, które aktualnie będzie przewoził na naczepie.