Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

wszystko o zakupach

Wygodny strój do joggingu – co konkretnie warto kupić?

shoes-1260718_1280Choć medycyna XXI wieku alarmuje – nieustannie wzrasta liczba osób zmagających się z nieprawidłową masą ciała pod postacią nadwagi i otyłości – to okazuje się, że na przekór martwiącym statystykom wzrasta zainteresowanie sportem sprzyjającym kontrolowaniu sylwetki i walce o zgrabną figurę, a przede wszystkim zdrowie. Wielu z nas początkowo nieśmiało, a potem już zupełnie odważnie zaczyna odwiedzać siłownie, kluby fitness lub po prostu ćwiczyć w domowym zaciszu, wspomagając się dostępnymi w Internecie lub na płytach DVD programami treningowymi. Świetną opcją dla osób pragnących rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną jest również jogging – forma ruchu, od której można się nawet, rzecz jasna pozytywnie, uzależnić!
Jogging, a po polsku po prostu – bieganie – rozpocząć należy rozsądnie, bezpiecznie i z głową. Jeśli więc wcześniej prowadziliśmy siedzący tryb życia, a podbiegnięcie do autobusu przyprawiało nas o zadyszkę, nie ma sensu natychmiast porywać się na wielokilometrowe dystanse w ulewnym deszczu. Na początek wystarczy szczerze ocenić swoje umiejętności – spróbować przebiec trasę, która jednocześnie zmęczy nas, ale nadmiernie nie przytłoczy swoją długością. Dostosowanie dystansu do własnych możliwości i kilka pierwszych seansów biegania pozwolą nam określić, czy zasmakowaliśmy w joggingu i chcemy zaprzyjaźnić się z tym sportem na dobre. Jeśli tak, przychodzi czas na zakup odpowiedniego stroju, który pomoże nam czuć się podczas treningów komfortowo i wygodnie. Jak więc dobrać właściwą sportową garderobę? W dalszej części tekstu spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Tak, jak rankiem, rozpoczynając komponowanie garderoby do pracy czy na zajęcia, wybieramy odpowiednią bieliznę, tak jogging wymaga od nas zakupu i stosowania bielizny sprzyjającej aktywności ruchowej. Wiele zależy oczywiście od pory roku, temperatury i warunków atmosferycznych za oknem, są jednak pewne zasady, o których zdecydowanie warto pamiętać. Na czas biegania lepiej odłożyć na bol eleganckie koronki, falbanki, kokardki i zdobienia. Pod wpływem tarcia poruszającego się ciała, wytwarzanego ciepła i potu wszystko to może bowiem boleśnie wbijać się i drażnić delikatną skórę. Podczas treningu najlepiej sprawdza się natomiast bielizna prosta, elastyczna, przewiewna i bezszwowa. W przypadku pań należy również pamiętać o sportowym biustonoszu. Narażone na związane z aktywnością fizyczną naprzemienne ruchy w dół i w górę piersi powinny oczywiście posiadać solidne rusztowanie. Damski biust pozbawiony jest bowiem kostnego wsparcia, co w niekorzystny sposób wykorzystać może podstępna grawitacja. Dlatego też, porządny biustonosz sportowy, w którym piersi są podtrzymywane, ale nie nadmiernie uciskane i maltretowane to absolutny niezbędnik każdej miłośniczki joggingu.
Jeśli natomiast chodzi o skarpety, w tej kwestii zaleca się zakup kilku par przeznaczonych dla sportowców przewiewnych skarpetek z naturalnych tkanin, które pozwolą skórze oddychać, zapewniając świeżość, mimo intensywnego wysiłku fizycznego.
Choć można oczywiście biegać w dresie, niekoniecznie jest to opcja komfortowa. Stosunkowo gruby materiał dresowy może bowiem sprzyjać nadmiernemu poceniu, a także ograniczać zakres ruchów, zmieniając ulubiony trening w nieprzyjemną walkę z nieodpowiednio dobranym strojem. Do biegania świetnie sprawdzą się natomiast wygodne legginsy, które opinają nogi, ale nie uciskają ich, a przy tym dostosowują swój kształt i napięcie tkaniny do każdego ruchu, dzięki czemu biegający miłośnik sportu nie odczuwa zimna i dyskomfortu termicznego, ale czuje się tak wygodnie, jak gdyby… biegał bez spodni!
Równie istotny jest oczywiście dobór koszulki i odzieży wierzchniej, jeśli zdecydujemy się na jogging w chłodniejsze lub deszczowe dni. W tym wypadku kolor i krój stanowi kwestię gustu, warto jednak zadbać o wybór odpowiedniej tkaniny. Materiał powinien bowiem chronić przed zimnem, zapewniać komfort termiczny, ale jednocześnie zapobiegać przegrzaniu i nadmiernej potliwości, dzięki przepuszczalności powietrza.
Wreszcie przychodzi czas na buty. Te muszą być oczywiście wygodne i zapewniać stopom właściwe podparcie, aby zminimalizować ryzyko urazów i kontuzji. Warto również pamiętać, że bardzo popularne w mediach modele niekiedy nie sprawdzają się podczas joggingu. Wybierając obuwie należy więc kierować się jego obiektywnymi parametrami, a nie wyłącznie walorami estetycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ