Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

wszystko o zakupach

Zakup roweru w skrócie

c700x420Zakup roweru to poważna sprawa. Dobry sprzęt nie jest tani a mniej kosztowne egzemplarze często goszczące na półkach hipermarketów dla odmiany nie grzeszą jakością. Odpowiedni wybór dopasowany do potrzeb oraz możliwości finansowych bywa bardzo problematyczny. Z pewnością najkorzystniej jest zdecydować się na zakup roweru poza sezonem letnim. W tym czasie wszyscy rzucają się na taki sprzęt i sprzedawcy korzystając z popytu windują ceny. Jesienią lub zimą można zaoszczędzić nierzadko nawet kilkaset złotych.

Zanim udamy się do sklepu warto zadać sobie pytanie o to, jaki typ roweru najbardziej pasuje do naszych potrzeb. Jeszcze niedawno najczęściej kupowanym modelem był rower górski, ale praktyka pokazała, że nie jest to najbardziej komfortowy wybór do jazdy po mieście. Jeżeli więc potrzebny jest wygodny rower służący do krótkich tras w drodze do pracy czy sklepu, to najlepiej wybrać model miejski. Gdyby poza wycieczkami na zakupy nachodziła nas czasem ochota na leśną przejażdżkę to znacznie lepiej jest zdecydować się na rower trekkingowy, który łączy w sobie zalety modeli szosowych i górskich.

Przy wyborze odpowiedniego roweru należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ramę. Jest to najważniejsza cześć nośna całej konstrukcji i to od niej najwięcej zależy. Najtańsze modele posiadają ramy stalowe – ich wadą jest duża masa, podatność na rdzę oraz niższa wytrzymałość. Znacznie lepszym (ale i dużo droższym) wyborem będzie rama aluminiowa lub chromowo-molibdenowa. Ważne by zwrócić uwagę na jakość spawania poszczególnych części ramy. Polerowane spawy wyglądają może lepiej, ale nie cechuje ich duża wytrzymałość.

Jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu są hamulce. Dobrze działające i wytrzymałe mechanizmy zapewniają bezpieczeństwo i pewność na drodze czy w czasie pokonywania stromych zjazdów. Ważne by nigdy nie wybierać rowerów posiadających hamulce wykonane z elementów plastykowych. Jedyną częścią wykonaną z tworzywa lub gumy powinny być klocki hamulcowe – cała pozostała konstrukcja hamulca musi być metalowa. Plastikowe elementy mogą nie wytrzymać ostrzejszego hamowania i stać się przyczyną naprawdę poważnego wypadku lub zagrożenia na drodze.

Zwracając uwagę jedynie na markowy osprzęt przerzutek czy obręczy zapomina się jednak o takich drobiazgach jak błotniki czy oświetlenie. Szczególnie to ostatnie jest bardzo ważne. Poruszanie się rowerem nie posiadającym oświetlenia jest bardzo niebezpieczne i niezgodne z prawem. Warto zainteresować się mocnymi i prawidłowo zainstalowanymi światłami. Każdy pojazd powinien być też wyposażony w sygnał dźwiękowy – w wypadku roweru jest to dzwonek. Koniecznie też trzeba zainwestować w dobre siodełko. Kiepsko wyprofilowane i wykonane z tanich materiałów już po kilku minutach będzie odbierać przyjemność z jazdy oraz stanie się przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości.

Na rynku pojawiają się coraz częściej różnego rodzaju modele designerskie. Szczególnie mile widziane są przez eleganckie panie, które pragną posiadać sprzęt ładny i modny. Pamiętać trzeba, że rower nie jest jednak tylko ozdobą ale pełnoprawnym pojazdem, który w ruchu drogowym musi być bezpieczny i pewny w obsłudze.