Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

wszystko o zakupach

Karta kredytowa – jak płacić za zakupy i nie płacić odsetek?

credit-card-926862_1280Tym, którzy lubią robienie zakupów i tym, którym robienie ich przynosi radość, z pomocą do wydawania pieniędzy bardzo chętnie przychodzą banki. Konkretnie mowa o oferowanych przez nich sposobach i możliwościach kredytowania wszelakich zakupów. Każdy, kto chociaż raz skorzystał z pomocy banku i finansowania zakupów przez wyżej wymieniony wie, że z kredytem i ratami jest po prostu za dużo formalności i zachodu. Chociaż dzisiaj kupienie czegoś na raty to zaledwie dziesięć minut na przygotowanie odpowiednich umów. Nie mniej jednak o wiele doskonalszym narzędziem , które robienie zakupów ułatwia, jest posiadana przez większość Polaków karta kredytowa.

Karty kredytowe miały swój złoty okres w historii finansów Polaków w pierwszych latach obecnego dwudziestego pierwszego wieku. Wielu Polaków było wręcz zachłyśniętych możliwością finansowania zakupów małą, plastikową kartą. Dla jeszcze większej grupy Naszych rodaków karta kredytowa była czymś w rodzaju darowizny. Takim podarkiem od banku, pieniędzmi, które można było wydać w każdym momencie i na co tylko się chciało. Niestety, ale wtedy bardzo mało kto zdawał sobie sprawę z tego, jak przyjemnie się te pieniądze wydaje a jak bardzo trudno się je oddaje. Bo wszystko, co się z takiej karty wzięło trzeba było prędzej czy później oddać.

W tych pierwszych czasach fascynacji kartami kredytowymi dawano je każdemu, kto tylko chciał. W zasadzie nawet nie trzeba było jakiś szczególnych dokumentów dotyczących zarobków i zatrudnienia. Dlatego tak wielu ludzi ma swoją kartę kredytową nawet dzisiaj. Z przyzwyczajenia i nauczeni doświadczeniem, że mądrze używana karta jest wspaniałym narzędziem do robienia zakupów. Ale dzisiaj zdecydowana większość Polaków jest już mądrzejsza i potrafi posługiwać się taką właśnie kartą. Jeśli jednak jest jeszcze ktoś, kto nie do końca rozumie zasadę działania karty kredytowej to może wyjaśni mu trochę ten właśnie artykuł.

Karta kredytowa służy przede wszystkim do płacenia nią w sklepach za zakupy. Pierwsze i najważniejsze primo to nie wypłacanie z tej karty pieniędzy z bankomatu. Wypłacenie z bankomatu powoduje naliczanie odsetek zgodnych z tabelą opłat i prowizji od momentu wyjęcia pieniędzy z maszyny. Jeśli chodzi o płacenie kartą w sklepach to każda karta ma swój okres rozliczeniowy oraz okres bez odsetkowy. Jeśli zapłacimy tą kartą za zakupy w pierwszym dniu okresu rozliczeniowego to pieniądze te możemy bez odsetek oddać po miesiącu rozliczeniowym plus do tego jeszcze okres bez odsetkowy. Jeśli więc transakcji dokonacie kartą w pierwszym dniu to w niektórych bankach będzie można spłacić zadłużenie na karcie nawet po pięćdziesięciu kilku dniach.

Okres bez odsetkowy dla większości polskich kart kredytowych wynosi od 20 do 24 dni po zamknięciu okresu rozliczeniowego. Czyli możemy przyjąć, że w ostatnim dniu rozliczeniowym transakcja wykonana kartą nie będzie wiązała się z żadnymi odsetkami, jeżeli pieniądze zwrócimy na nią we wskazanym właśnie powyżej bezpiecznym okresie. Karty kredytowe są naprawdę bardzo pomocnym rozwiązaniem, jeśli musimy kupić coś, do czego przed wypłatą może nam brakować trochę pieniędzy. Są też doskonałym narzędziem do płacenia przez Internet, wszędzie tam, gdzie trzeba właśnie zapłacić kartą. Z karty trzeba jedynie korzystać mądrze. Tylko wtedy możemy mieć gwarancję, że nie pogrążymy się odsetkami. A te potrafią być spore, jeśli złamiemy którekolwiek z bezcennych zasad posługiwania się kartą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ