Reklamacja stanowi prawo konsumenta, wynikające z przepisów ustawy. Wielu producentów, importerów lub dystrybutorów zapewnia jednak swoim klientom dodatkowe zabezpieczenie w postaci gwarancji handlowej. Mogą z tego prawa skorzystać wyłącznie osoby fizyczne, a dotyczy ona rzeczy ruchomych.
Udzielenie gwarancji następuje albo poprzez przekazanie klientowi karty gwarancyjnej lub tylko przez zapewnienie w reklamie produktu, że taka gwarancja obowiązuje. Dotyczy ona uszkodzeń oraz ewentualnych wad, które wychodzą na jaw w trakcie trwania określonego umową okresu gwarancji. Producent w takiej sytuacji zapewnia naprawę urządzenia lub jego wymianę, jeśli naprawa okaże się niemożliwa. Pamiętać trzeba, że producent nie ma obowiązku zwrotu pieniędzy, chyba że taka informacja znajdzie się w karcie gwarancyjnej.
Zgodnie z polskim prawem informacje związane z gwarancją powinny być sformułowane w jasny sposób, zrozumiały i nie wprowadzający klienta w błąd. Przede wszystkim powinny one być napisane w języku polskim. To ważne, ponieważ za uchybienia na tym polu producent może ponieść karę finansową, gdyż jest to nieuczciwa praktyka rynkowa.
Często zdarza się, że produkt wyprodukowany poza granicami Polski nie ma w opisie informacji w naszym języku, a przetłumaczona zostaje tylko nazwa produktu. Może to skutkować prawnie w przypadku, gdy dojdzie do nieprawidłowego użytkowania sprzętu, i stać się przyczyną reklamacji.