Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

mieszkanie
wszystko o zakupach

Porady, które poprawią wygląd mieszkania

Remont to często długotrwały i uciążliwi proces, ale efekty w postaci odnowionych pomieszczeń są tego warte. Nie zawsze jednak mamy siłę, czas oraz przede wszystkim środki pieniężne na wprowadzenie dużych zmian w domu czy mieszkaniu. Warto wtedy skorzystać ze sposobów, które niewielkim kosztem odświeżą i unowocześnią przestrzeń.

Nowe firany i zasłony – odświeżenie przestrzeni okiennej

Doskonałym pomysłem na poprawę wyglądu mieszkania jest kupno stylowych firan oraz zasłon. Nowoczesne firany świetnie prezentują się w każdym pomieszczeniu. Obecny wybór produktów na rynku sprawia, że nie są one tylko ochroną przed ciekawskimi spojrzeniami czy promieniami słońca dobiegającymi z zewnątrz, ale stanowią doskonały element dekoracyjny pokoi. Aby jednak mogły wisieć, potrzebny jest karnisz. Z reguły nie jest on ani ładny, ani spójny z wyglądem firan, aby więc nie zaburzał estetyki, warto go w sprytny sposób zakryć. Jak zamaskować karnisz, by odświeżyć pomieszczenia i nadać im nowoczesny wygląd?

Jak zamaskować karnisz? – kilka praktycznych i stylowych rozwiązań

Jednym ze sposobów osłony karnisza są płyty kartonowo gipsowe. Konstrukcje wykonane z takich płyt są bardzo stabilne i trwałe. Ich wykonanie wymaga jednak sporo precyzji, zwłaszcza przy docinaniu oraz montowaniu na profilach przykręconych do ściany. Należy dokładnie wyliczyć odległości od ściany i zasłon, tak by można było swobodnie je przesuwać oraz od okna, by nie utrudnić otwierania. Jeśli więc wiemy, że samodzielne docinanie sprawi nam trudność, warto zaopatrzyć się w gotowy produkt. Montaż maskownicy gipsowo-kartonowej z wypełnieniem styropianowym jest bardzo prosty, a wygląda równie efektownie. Do zamaskowania karnisza można użyć także ozdobnej sztukaterii. Decydując się na takie rozwiązanie, należy wybrać produkt wykonany z twardego materiału na przykład poliuretanu. Styropianowa sztukateria może odpaść od ściany podczas poruszania zasłonami. Bardzo popularne stało się montowanie nad firanami oświetlenia LED. Jak zamaskować karnisz, by móc zamontować dodatkowe światła? W takim celu warto użyć listew maskujących. Klei się je do sufity za pomocą mocnego montażowego kleju. Od strony wewnętrznej listwy posiadają wgłębienie, do którego montuje się taśmę z diodami. Różne kolory światła przebijające się przez materiał nadają wyjątkowego charakteru każdemu pomieszczeniu.

Renowacja łazienki – jak odnowić kabinę prysznicową i odświeżyć płytki?

Łazienka to pomieszczenie, w którym generalny remont wymaga bardzo dużych nakładów finansowych oraz pracy. Często zdarza się, że patrząc na stare płytki czy kabinę prysznicową, której szyby i brodzik pokryte są kamieniem mimo regularnego czyszczenia, załamujemy ręce. Są jednak sposoby, które pozwolą na wprowadzenie zmian w łazience bez potrzeby wymiany całej kabiny i skuwania płytek. Jak odnowić kabinę prysznicową? Przede wszystkim warto postawić na zmianę koloru ścian w jej wnętrzu. Obecnie na rynku dostępne są farby do płytek, odporne na wodę, wysoką temperaturę i wilgotność. Pomalowanie starych łazienkowych płytek to bardzo prosta sprawa. Wystarczy dokładnie je umyć, osuszyć oraz odtłuścić, a następnie nanieść dwie warstwy farby z zachowaniem 12 godzin odstępu. Wykonanie zajmie niewiele czasu, a zmiana, jaka zajdzie będzie diametralna! Nowy kolor pomieszczenia to jednak nie wszystko. Jak odnowić kabinę prysznicową by znów zaczęła błyszczeć? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na środki używane do czyszczenia szyb i brodzika. Być może są one za słabe i zamiast usuwać kamień, gromadzi się go jeszcze więcej? Warto zaopatrzyć się w specjalne preparaty do usuwania rdzy oraz kamienia. Obecnie dostać można również produkty, które nie tylko czyszczą, ale równocześnie impregnują poszczególne elementy, dając im dodatkową ochronę. Jeśli uszkodzeniu uległ silikon, który służy za próg kabiny prysznicowej, należy go wymienić. Dobrym pomysłem jest także renowacja brodzika. Niewielkie uszkodzenia można zamaskować odpowiednimi preparatami. Jeśli jest ich więcej, warto zgłosić się do firm zajmujących się renowacją kabin. Położą oni nową powłokę, zdecydowanie mniejszym kosztem niż wymiana kabiny a brodzik będzie jak nowy.

 

Małe zmiany, duży efekt

Wiedza na temat tego, jak zamaskować karnisz, jak odnowić kabinę prysznicową i czym pomalować stare płytki przyda się każdemu, kto niewielkim kosztem chce odświeżyć pomieszczenia. Zastosowanie jej w praktyce oraz kupno ozdób i dodatków w postaci pięknych wazonów z kwiatami, poduszek, małych dywaników czy ciekawych ramek na zdjęcia sprawi, że mieszkanie nabierze zupełnie innego wyglądu i charakteru bez żmudnego i długiego remontu.