Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

ogród
wszystko o zakupach

Poznaj rośliny ogrodowe, które przetrwają upały i susze!

Ogrody przydomowe mogą być niezwykle atrakcyjne, nawet jeśli poświęcisz im niewiele uwagi. Decydując się na gatunki roślin odporne na susze i przymrozki — sprawdzisz, że Twój ogród będzie zawsze ładny i zielony. Podlewanie lub instalacja nawadniania w ogrodach może być zabiegiem kosztownym i czasochłonnym, dlatego warto odpowiednio zaprojektować ogród, aby był atrakcyjny i nie wymagał od Ciebie ciągłej troski.

Nowoczesne projektowanie ogrodów — Kiekrz

Zabiegane osoby często decydują się na nowoczesne rozwiązania w projektowaniu ogrodów. Dużą zaletą jest oszczędność czasu oraz środków na pielęgnację zieleni. Wiele ciekawych projektów można obejrzeć również w Kiekrzu. Projektanci zieleni oraz profesjonalni ogrodnicy stawiają na gatunki roślin, które doskonale radzą sobie z upałem oraz z suszą. Poznaj byliny, krzewy oraz drzewa dedykowane do suchych ogrodów.

Trawy w ogrodzie

Projektowanie ogrodów w Kiekrzu wiąże się z poszukiwaniem odpornych gatunków roślin, które do tego są bardzo atrakcyjne wizualne. Wieloletnie trawy z rodzaju kostrzew, mietlic oraz miskantów wyglądają bardzo dobrze przez cały sezon, a niektóre z traw zdobią ogrody nawet zimą. Trawy radzą sobie dobrze nie tylko z suszą, ale również z wysoką temperaturą, intensywnym słońcem oraz z przymrozkami. Po zasadzeniu nie musisz specjalnie o nie dbać.

Ziołowy ogród — niesamowity aromat oraz odporność

Inspirację do urządzania ogrodów odpornych na suszę możesz czerpać z natury. Wystarczy zobaczyć, jakie gatunki roślin zdobią ogrody w krajach śródziemnomirskich, gdzie rośliny są narażone na wysokie temperatury i okresowy brak wody. Aromatyczne zioła to jedne z chętniej sadzonych tam roślin. Rozmaryn, cząber, lawenda i melisa — świetnie poradzą sobie w słońcu.

W takich ogrodach znajdzie się również oleandry, szałwię, hyzopy i żeniszki. Rośliny możesz wysadzać na rabatach lub w pojemnikach. Ziołowy ogród w stylu śródziemnomorskim to prawdziwa oaza spokoju oraz zapachu.

Drzewa oraz krzewy niewrażliwe na susze

Większość gatunków roślin iglastych jest odporna na okresowy brak wody. Brak typowych liści sprawia, że woda wolniej paruje. Rozległy i głęboko sięgający system korzeniowy jodeł oraz sosen ułatwia roślinie pobieranie wody gruntowej. Jałowce to gatunki, które świetnie rosną na każdej glebie, również tej suchej i bardzo przepuszczalnej. Miniaturowe formy rośliny iglastych to doskonały wybór do aranżowania niewielkich ogrodów.

Wśród roślin liściastych, które odporne są na susze oraz upały poleca się berberysy, róże, pięciornik krzewiasty, rokitnik oraz perukowiec. Z reguły rośliny o liściach grubych, niewielkich i pokrytych warstwą błyszczącego nalotu lepiej radzą sobie z niedoborem wody niż gatunki o dużych i delikatnych blaszkach liściowych.

Rośliny kwitnące odporne na brak wody

Znajomość gatunków kwitnących, które są odporne na okresowy brak wody, jest ważne w projektowaniu ogrodów. Kiekrz to miejsce, gdzie można znaleźć wiele roślin skalnych, które nie potrzebują nawadniania latem. Wśród popularnych gatunków wymienia się rojniki, rozchodniki, gęsiówkę, smagliczkę skalną, sasanki oraz wrzośce i wrzosy.

Rośliny charakteryzują się niewielkim systemem korzeniowym, małym wzrostem oraz drobnymi listkami. Rośliny skalne tworzą piękne kwiaty, które stanowią niemałą atrakcję w ogrodzie również dla owadów zapylających.