Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

restauracj
wszystko o zakupach

Własna restauracja – od czego zacząć?

Założenie własnej restauracji to marzenie bardzo wielu osób. Nie jest łatwe do spełnienia, jednak dzięki zaangażowaniu, pracy i odpowiedniemu przygotowaniu można otworzyć naprawdę dobrze prosperujący lokal gastronomiczny.

Jak otworzyć własną restaurację? Krok po kroku

Założenie własnej działalności o charakterze gastronomicznym to nie najłatwiejsze zadanie. Przede wszystkim trzeba mieć ciekawy pomysł, aby wyróżnić się spośród sporej konkurencji. Ponadto konieczne jest posiadanie kapitału na start lub uzyskanie kredytu na otworzenie działalności. Zatem, od czego zacząć?

Przygotuj biznesplan

Aby otworzyć restaurację, na początku trzeba stworzyć dobry biznesplan, zawierający analizę rynku, grupy docelowej i konkurencji. Najlepiej określić w nim, co będzie wyróżniało nasz lokal, do jakich klientów kierujemy ofertę, a także czym oraz kim możemy się zainspirować.

Warto zastanowić się na tym etapie, w jakim stylu będzie utrzymana restauracja. Dobrze jest także określić, czy lokal zadedykujemy młodzieży, rodzinom z dziećmi, czy może seniorom. Na tym etapie warto również przemyśleć, jakie dania zaserwujemy. Będą to potrawy kuchni polskiej, dania wegańskie, a może posiłki w stylu PRL-u?

Dopilnuj wszelkich formalności

Aby otworzyć swoją restaurację, nie wystarczy kupić lokalu, zadbać o aranżację i przygotować menu. Konieczne jest również założenie działalności gospodarczej oraz dopełnienie wszelkich formalności.

Przede wszystkim należy pamiętać o wypełnieniu wszelkich dokumentów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym. Jeśli nie znasz się na księgowości, poszukaj dobrego biura rachunkowego lub księgowej, którzy zajmą się formalnościami związanymi z założeniem, a także dalszym prowadzeniem restauracji.

Wybierz odpowiedni lokal

Czas na znalezienie odpowiedniego lokalu. Masz trzy opcje – kupić, wynająć lub wybudować własny obiekt. Większość osób decyduje się na drugą opcję na start, gdyż w razie problemów z prowadzeniem biznesu wystarczy wypowiedzieć umowę najmu.

Wybierając lokal, pamiętaj, że trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jego lokalizację. Najlepiej wybrać miejsce uczęszczane przez tłumy. Należy jednak mieć na uwadze, że wynajem czy zakup lokalu mieszczącego się w centrum wiąże się ze sporymi wydatkami.

Zadbaj o wystrój i wyposażenie lokalu

Aby lokal przyciągał jak największą liczbę gości, musi wyróżniać się na tle konkurencji. Bardzo ważne jest zadbanie o jego wystrój. Powinien być dopasowany do stylu działalności. Niezwykle istotny aspekt stanowi również zakupienie odpowiednich sprzętów i maszyn, które umożliwią serwowanie różnorodnych potraw czy napojów.

Stwórz ciekawe menu i zadbaj o reklamę – fotografia kulinarna, Kraków

W kolejnym kroku przygotuj menu i zatrudnij specjalistę od fotografii kulinarnej. Kraków to miasto, w którym z łatwością znajdziesz fachowców z tej dziedziny. Dzięki ciekawemu menu z pięknymi zdjęciami potraw oraz reklamie przyciągniesz gości, a także wykreujesz swoją markę.

Pamiętaj, że otwierając restaurację, opłaca się zainwestować w marketing i fotografię kulinarną. Kraków to tylko jedno z licznych polskich miast, w którym działają świetnie specjaliści z tych branż, dlatego z pewnością wybierzesz odpowiednią osobę do współpracy.