Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

wszystko o zakupach

Bezpieczne zakupy w internecie

Sklepy internetowe przedstawiają klientom coraz bogatszą ofertę i naprawdę warto z niej skorzystać. Do tego zakupy, których dokonujemy tą drogą, są dużo wygodniejsze: nie jest nam potrzebny ani portfel, ani lista zakupów, ani torby. Ceny są zazwyczaj korzystniejsze, a asortyment bogatszy. Do tego okazuje się, że kupowanie przez internet, wbrew obawom niektórych, jest bezpieczne. Należy jedynie przestrzegać kilku ważnych zasad.

Można powiedzieć, że wystarczy poznać internet, by przestał być on dla nas zagrożeniem i by móc korzystać w pełni z możliwości, jakie oferuje. By mieć pewność, że sklep internetowy w którym chcemy dokonać zakupów, naprawdę istnieje i nie mamy do czynienia z oszustami, wystarczy sprawdzić czy ma on podany adres swojej siedziby, a także czy telefon (który widnieje na stronie) odpowiada na próby połączenia. Poza tym wśród danych podawanych przez sklep powinien pojawić się NIP i REGON. Umożliwią one nam sprawdzenie, czy dana firma jest zarejestrowana. Podobnie wygląda kupowanie przez internet w zagranicznych sklepach – wystarczy dowiedzieć się, jakie numery identyfikacyjne obowiązują firmę w danym państwie.

W internecie też obowiązują pewne standardy sprzedaży, a klient ma swoje prawa. By być ich pewnym wystarczy przejrzeć regulamin interesującej nas firmy. Dzięki temu będziemy świadomi, jakie są warunki ewentualnej reklamacji i jasnym dla nas stanie się forma płatności czy termin oczekiwanej przesyłki. Należy zachowywać historię korespondencji ze sklepem internetowym, a ta w razie kłopotów będzie dowodem umożliwiającym nam reklamację. Oczywiście każdy zakup, również internetowy, można zwrócić. Szczegółowe informacje o zasadach zwrotu powinny być podane w regulaminie sklepu, ale obowiązują też ogólne standardy wymuszone przez polskie prawo. Poza wyjątkami, jakimi jest na przykład zakup na akacjach, możemy zwrócić każdy towar w ciągu 10 dni i to bez podania przyczyny. A więc kupowanie przez internet jest równie bezpieczne, co tradycyjne.

Niestety podczas przeglądania produktów w sklepach internetowych oraz przy samym kupnie przez internet należy bardzo uważać. Wiele nieuczciwych firm próbuje wyłudzić nasze dane kontaktowe podszywając się pod znane marki i oferując nam rabaty w zamian za wypełnienie ankiet. Trzeba również pilnować, by kupowanie przez internet odbywało się na szyfrowanych, bezpiecznych stronach. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze dane (szczególnie związane z karta płatniczą) są bezpieczne. Korzystanie ze znanych powszechnie, sprawdzonych i polecanych stron da nam pewność, że nasze dane są przechowywane w sposób bezpieczny. Dłużej istniejący sklep internetowy, to również mniejsze ryzyko, że firma zniknie, nim zdąży zrealizować nasze usługi.

Jest jeszcze jedna ogólna kwestia związana z naszym bezpieczeństwem przy zakupach – przemyślenie ich. Czy jesteśmy w sklepie stacjonarnym, czy jest to kupowanie przez internet, musimy zastanowić się, czy rzeczywiście chcemy dokonać danego zakupu, czy nas na niego stać. To, że internet umożliwia dokonanie zakupów wszędzie, nie oznacza jeszcze, że powinniśmy działać impulsywnie.