Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

wszystko o zakupach

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to rodzaj wentylacji, coraz częściej wybierany już na etapie projektowania domów. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym, rekuperacja nie tylko pozwala na doprowadzenie czystego powietrza do wnętrza budynku, ale również umożliwia odzyskanie części ciepła. Ma to duże znaczenie, zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych, ponieważ przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania budynków zimą. Czym dokładnie jest rekuperacja i kiedy warto się na nią zdecydować? Jakie dodatkowe funkcje może posiadać rekuperacja Pułtusk?

Rekuperacja – Pułtusk. Na czym polega zasada jej działania?

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna, następująca z częściowym odzyskiem energii cieplnej. W odróżnieniu od klasycznej wentylacji grawitacyjnej, w której ruch powietrza odbywa się dzięki ciągowi w systemie kominów, w przypadku rekuperacji cyrkulację powietrza wywołuje działanie specjalnej maszyny. Dzięki temu unika się największych wad wentylacji grawitacyjnej – wychładzania mieszkań zimą czy pozostawiania w pomieszczeniach nagromadzonej wilgoci.

Maszyna ta – rekuperator – stanowi serce całego systemu. Wywołuje ruch powietrza w obu kierunkach, powodując zasysanie czystego, zimnego powietrza z zewnątrz i usuwanie z pomieszczeń powietrza zanieczyszczonego. Ponieważ powietrze w obu kierunkach przepływa przez rekuperator jednocześnie, możliwe jest odbieranie ciepła z powietrza opuszczającego pomieszczenie i ogrzewanie powietrza zasysanego do wewnątrz. Dzięki temu, można zauważalnie zmniejszyć straty ciepła, a tym samym zredukować koszty związane z ogrzewaniem. Jakie jeszcze korzyści daje rekuperacja Pułtusk?

Rekuperacja – Pułtusk. Jakie dodatkowe korzyści daje jej montaż?

Montaż rekuperacji w Pułtusku może przynieść wymierne efekty – nie tylko w postaci wymiany powietrza na czyste, czerpane z zewnątrz czy odzysku części ciepła i zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Rekuperatory, dzięki zamontowanym filtrom, mogą również posiadać dodatkowe, istotne z punktu widzenia zdrowia mieszkańców, funkcje.

Po pierwsze, dzięki filtrom możliwe jest usuwanie z zasysanego do wewnątrz powietrza cząstek pyłów i unoszących się w nim alergenów. Ma to istotne znaczenie w sytuacji, gdy jakość powietrza spada, a wiele osób cierpli z powodu objawów alergii oddechowych oraz astmy. Dzięki filtrom rekuperatora, powietrze jest nie tylko świeże, czyli pozbawione  dwutlenku węgla, ale również o wiele zdrowsze. Dodatkowo system rekuperacji pozwala na usuwanie z wewnątrz pomieszczeń nadmiaru wilgoci, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju szkodliwych grzybów pleśniowych.

Warto wspomnieć również o możliwej funkcji jonizacji powietrza, w którą wyposażono niektóre modele rekuperatorów. Wybierając właśnie takie urządzenie w czasie korzystania z usługi montażu rekuperacji w Pułtusku, zyskać można pewność, że powietrze będzie wolne również od szkodliwych drobnoustrojów. Jonizatory pozwalają bowiem usuwać większość bakterii, wirusów i zarodników grzybów pleśniowych, stanowiących potencjalnie zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.