Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

architekt
wszystko o zakupach

Czym zajmuje się architekt?

Architekt ma bardzo ważną rolę, ponieważ jest on odpowiedzialny za to, aby nasz dom został prawidłowo zaprojektowany. Tak naprawdę to on może być oskarżony, gdyby jakiś budynek uległ jakiemuś rozwaleniu. W tym zawodzie trzeb mieć odpowiednie kwalifikacje, ale przy tym mieć dobre widzenie przestrzenne, aby móc wszystko odpowiednio zaplanować. Powinien on znać wszystkie niezbędne przepisy obowiązujące w prawie budowlanym, dlatego cały czas w tej profesji należy się dokształcać. 

Czym się zajmuje architekt dokładnie i jakie ma on zadania?

Wiadomo, że każdy architekt ma bardzo ważne zadanie przy procesie projektowym, ponieważ jest on tak naprawdę odpowiedzialny za to jak będzie wyglądał dom w przyszłości.  Najpierw, kiedy dojdzie do samego projektowania  to architekt musi przeprowadzić dokładną analizę działki, dzięki czemu dowie się jakich rozmiarów na niej budynek może powstać. Architekt także musi kontrolować obieg poszczególnych dokumentów w urzędach, aby inwestycja nie ustała z powodu jakiś spóźnionych decyzji.  Następnie musi on stworzyć koncepcję danego budynku i pokazać ją klientowi, czy ona mu się podoba. Może on przedstawić ten projekt wykorzystując do tego odpowiednie prezentacje oraz wizualizacje, ponieważ niektórym klientom trudno wyobrazić sobie swój dom, gdy widzą jakąś płaską figurę. Dlatego musi on w odpowiedni sposób przedstawić przygotowane materiały osobom, które chcą mieć swój dom na określonej działce.  Architekt ma też obowiązek koordynować projekt razem z branżystami i technologami. On jest też odpowiedzialny za spięcie wszystkich dokumentów potrzebnych do wykonania tego projektu domu. W czasie budowy jest on zobowiązany, aby udzielić potrzebnych informacji, gdy wykonawcy mają jakieś wątpliwości co do stworzonego projektu przez architekta. Nieraz inwestor może go poprosić, aby sprawdził on czy wszystkie prace są prowadzone zgodnie z wykonanym projektem i nie ma żadnych uchybień, które należy poprawić. 

W jaki sposób można zostać architektem?

Znając już odpowiedź na pytanie architekt czym się zajmuje należy pamiętać, że kiedy chcemy nim zostać to musimy skończyć odpowiednie studia. W czasie ich zostaną sprawdzone nasze umiejętności praktyczne. Większość osób kończących ten kierunek chce w przyszłości pracować w biurze projektowym Śląsk, gdzie będzie on odpowiedzialny za tworzenie projektów różnych budynków. W tym zawodzie jak najszybciej warto rozpocząć jak najszybciej praktykę, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie. W czasie praktyk studenci zaczynają pojmować, że w tym zawodzie jest mnóstwo dokumentów do uzupełnienia, ale też czeka ich do pokonania dużo biurokracji. Będąc architektem trzeba mieć trochę umiejętności plastycznych. W tym zawodzie przyda się wiedza z przedmiotów ścisłych, ale też trochę trzeba przyswoić informacji z nauk humanistycznych. W tej profesji potrzebne jest dobre czytanie rysunków i wykresów, ale też trzeba mieć predyspozycje informatyczne, bo większość działań wykonuje się w prograch na komputerze.  Wiedząc już czym zajmuje się architekt i ile potrzeba wiedzy, aby działać w tym zawodzie, warto zastanowić się, czy jednak zostać architektem w przyszłości.