Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

nóż
wszystko o zakupach

Jaki nóż wojskowy wybrać?

Noże wojskowe są inaczej nazywane nożami taktycznymi. Jak sama nazwa wskazuje, zostały stworzone z myślą o wojskowych, chociaż obecnie wykorzystywane są też przez cywilów w celach survivalowych i outdoorowych. Noże wojskowe zostały zainspirowane sztyletami, mizerykordiami i nożami saksońskimi. W kolejnych etapach rozwoju przybierały nawet formę bagnetu. Rzecz jasna, tak wyglądała sytuacja w przypadku europejskich modeli, ponieważ na całym świecie powstawały także inne odmiany noży przeznaczone do walki lub samoobrony.

Jaki nóż wojskowy wybrać? Charakterystyka i zastosowanie

Aktualnie noże wojskowe inspirowane są kulturą wschodu, co można zauważyć po modelach z ostrzami typu Tanto. Swoim rodowodem pochodzą z czasów Japonii feudalnej oraz wyposażenia, jakie nosili ze sobą samurajowie. Wspólną cechą noży taktycznych jest łatwość, z jaką można zadawać obrażenia pchnięciami dla naszego przeciwnika. Oczywiście systemów walki nożem jest obecnie wiele, ale jest to cecha wspólna, jaką mają noże taktyczne. Można to zauważyć na przykładzie wyposażenia, jakie jest przyjęte na potrzeby każdej armii na świecie — zaczynając od czasów Imperium Rzymskiego, kończąc na dzisiejszych jednostkach specjalnych. Każdy taki nóż wojskowy ma głownię w kształcie piki lub włóczni, co oznacza, że jest z natury przeznaczony do zadawania pchnięć.

Jaki nóż wojskowy lepszy? Sprężynowe noże taktyczne i wojskowe

Na wstępie warto zaznaczyć, że to dość charakterystyczna kategoria, jeśli chodzi o noże taktyczne i wojskowe. Najbardziej popularne noże bojowe lub też noże wojskowe wyposażone są w stałą głownię. To właśnie ta cecha sprawia, że nóż taktyczny wymaga przymocowania do plecaka, nogi lub też nakrycia wierzchniego. W niektórych sytuacjach niezwykle potrzebna jest możliwość złożenia noża oraz schowania go w taki sposób, aby nie był widoczny przez przeciwnika. Sprężynowe noże taktyczne spełniają te założenia i dają możliwość ukrycia ostrza w rękojeści, ale jednocześnie sprawne wyciągnięcie go i posłużenie się nim zarówno ofensywnie, jak i defensywnie.

Jaki nóż wojskowy kupić — kto powinien zdecydować się na nóż taktyczny?

Noże taktyczne ze względu na swoją charakterystykę dedykowane są szczególnie służbom mundurowym, a w szczególności wojskowym oraz policjantom. Oczywiście noże taktyczne i sprężynowe posiadają wielu zwolenników wśród osób niezwiązanych ze służbami mundurowymi. Fani militariów i kolekcjonerzy szczególnie cenią agresywny charakter noży bojowych i ich przydatność nie tylko w sytuacjach, które są związane z walką, ale też w przypadku innych zastosowań. Z powodzeniem mogą więc przydać się jako noże bushcraftowe lub też survivalowe. W rękach doświadczonej osoby nóż taktyczny staje się taktycznym nożem survivalowym, przydatnym m.in. do otwierania puszek lub nawet cięcia drewna.

Jaki nóż wojskowy najlepiej się sprawdzi?

Do wyboru są zarówno noże taktyczne, jak i sprężynowe noże taktyczne. Warto wziąć pod uwagę również solidne scyzoryki lub noże EDC. Decydując się nóż, np. z głownią stałą, warto przyjrzeć się tym, do których wykonania użyto najwyższej jakości materiałów. Ostrze w nożu nie powinno zawieść nawet w najtrudniejszych warunkach. Jeśli nóż będzie używany do dyscypliny zwanej rzutem nożem, czy też nauki walki wręcz, to zdecydowanie zaleca się wybierać wśród taktycznych noży wojskowych, które zostały stworzone z myślą o tego typu działaniach.

Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór noży, co daje wiele możliwości doboru odpowiednich rozwiązań. Warto zapoznać się też z ich pierwotnym przeznaczeniem i sprawdzić, do czego dany model się nadaje, a do czego nie zaleca się go stosować. Ta informacja może uchronić przed ewentualnymi pomyłkami i uszkodzeniem noża.  Niektóre ostrza kosztują dużo i nie zawsze jest sens inwestować w coś, czego nie będzie się wykorzystywać w praktyce. Trzeba też pamiętać, aby zdecydować się na zakup noża w odpowiednio wyposażonym sklepie militarnym, który zapewnia najwyższą jakość wykonania. Poza tym można przeczytać opinie klientów, które być może wpłyną na decyzję zakupową.