Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

działka
wszystko o zakupach

Na co zwrócić uwagę kupując działkę?

Kupno działki jest ważną decyzją, której nie należy podejmować pod wpływem impulsu. Wybór tej odpowiedniej nie polega jedynie na zorientowaniu się, czy jej wielkość i lokalizacja nam odpowiada. Istnieje jeszcze wiele innych czynników, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Stan prawny działki

Pierwszą rzeczą, którą warto wykonać jest dokładne sprawdzenie stanu prawnego działki. Aby w przyszłości nie mieć z nią problemów należy zorientować się, czy nie jest ona zadłużona bądź czy osoby trzecie nie posiadają do niej praw. Wszystkie te informacje znaleźć można w księdze wieczystej i ewidencji gruntów.

Dostęp do mediów

Należy także sprawdzić, czy wszelkie media takie jak kanalizacja, instalacja gazowa i elektryczna są zainstalowane na działce. Szczególnie ważną rolę odgrywa tutaj elektryczność. Według prawa budowa domu nie może zostać rozpoczęta na działce, jeśli nie ma na niej dostępu do elektryczności.

Badanie gruntu

Kolejnym ważnym elementem jest szczegółowe badanie gruntu na danym terenie. Nie na każdym gruncie możliwa jest budowa domu. Część z nich jest zbyt miękka i może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji w przyszłości takich jak np. osunięcie się budowli.

Poszukiwanie wody

Niezwykle istotną kwestią jest także poszukiwanie wody na działce. Może ona pochodzić z zewnętrznej sieci wodociągów, ale pobierać można ją także z własnego ujęcia. Własna studnia pozwala na niezależność i całkiem sporą oszczędność pieniędzy. Może być ona stosowana zarówno w domu, jak i w ogrodzie i podlewania kwiatów czy warzyw w ogródku.

W studnię wyposażyć się można w sytuacji, gdy system rurociągów nie dosięga do działki i jest ona jedyną opcją uzyskania użytkowej wody, ale nie tylko. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie własnego ujęcia jako dodatek pozwalający zaoszczędzić. Dodatkowo własne ujęcie wody w zdecydowanej większości przypadków pozwala na dostęp do jakościowo lepszego ujęcia niż to oferowane przez systemy wodociągowe. Aby woda ze studni spełniała funkcję użytkową wystarczy ją odpowiednio oczyścić.

Jak wygląda poszukiwanie wody na działce?

Aby sprawdzić, czy na działce, którą zamierzamy kupić przepływa woda należy skorzystać z mapy hydrogeologicznej terenu, na którym się ona znajduje. Przedstawia ona wody gruntowe i pozwala określić ich poziom na danej posesji. W ferworze emocji często zdarza się, że kupujący działkę jedynie zorientuje się na podstawie tej mapy czy pod działką przepływają wody gruntowe i inicjuje proces jej kupna. Jednak sama obecność wód gruntowych to nie wszystko. Często zdarza się, że mogą one się tam znajdować, ale są tak głęboko, że budowa studni okazuje się być bardzo drogą inwestycją. Dlatego tak ważne jest także dokładne przyjrzenie się poziomowi pokładów wody na danej posesji.

Profesjonalne firmy zajmujące się poszukiwaniem wody na działkach do ich wykrywania i określania głębokości korzystają z sondy elektrooporowej polegającej na elektrycznym sondowaniu warstw ziemi, które różnią się od siebie oporowością. Warstwy wodonośne cechują się wyższym oporem elektrycznym od tych, które jej nie przepuszczają.