Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

konstrukcja stalowa
wszystko o zakupach

Na co zwrócić uwagę zlecając projekt konstrukcji stalowej?

Różnego rodzaju konstrukcje stalowe powstają w całej Polsce i mają różne zastosowanie. Zanim jednak taka konstrukcja powstanie, musi być wcześniej dokładnie zaprojektowana. Dziś do tego celu wykorzystuje się profesjonalne oprogramowanie komputerowe, a samym projektowaniem zajmują się firmy specjalizujące się w tym zakresie. Aby móc zaprojektować konstrukcję stalową, konieczna jest znajomość obowiązujących norm, przepisów oraz wytycznych. Warto zatem wiedzieć, jakie kryteria spełniać powinien dobry projekt konstrukcji stalowej.

Czym jest konstrukcja stalowa?

Zacząć trzeba od tego, aby pokrótce wyjaśnić, czym jest konstrukcja stalowa. Ogólnie rzecz ujmując, jest to obiekt budowlany, który wykonywany jest ze stali konstrukcyjnej. Stal wyróżnia się określonymi właściwościami. Przede wszystkim cechuje się odpowiednią rozciągliwością, możliwością spawania oraz dużą odpornością na kruche pękanie. Konstrukcje stalowe nie są jednorodne. Wyróżnić można kilka ich rodzajów. Mowa tu choćby o konstrukcjach szkieletowo-prętowych (hale produkcyjne i magazynowe), konstrukcje szkieletowo-prętowo-cięgnowe (mosty i dachy), a także konstrukcje powierzchniowe (różnego rodzaju zbiorniki).

Jakie kryteria spełniać muszą konstrukcje stalowe? Łódzkie

Jak wspomniano, konstrukcje stalowe muszą spełniać określone normy, które pod uwagę wziąć trzeba już na etapie ich projektowania. Przede wszystkim mowa jest tu o normie EN 1993, w szczególności jej części EN 1993-1. Norma ta dokładnie wskazuje na wytyczne, jakie spełniać muszą tego typu konstrukcje. Norma ta uwzględnia m.in. aspekty związane z bezpieczeństwem, wytrzymałością, sztywnością oraz statecznością. Dlatego istotne jest, aby przy zlecaniu wykonania projektu konstrukcji stalowej w woj. łódzkim, kierować się tym, czy firma projektowa bierze pod uwagę powyższą normę. Dzięki temu można mieć pewność, że konstrukcja nie tylko powstanie zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale również, że będzie bezpieczna i trwała.

Jak wygląda proces projektowania konstrukcji stalowej?

Proces tworzenia projektu konstrukcji stalowej zawsze składa się z kilku etapów. Wśród nich wymienić można kształtowanie konstrukcji, ustalenie schematów statycznych, wyliczenie sił wewnętrznych i określenie obciążeń, wymiarowanie konstrukcji i jej elementów składowych oraz wykonanie opisu technicznego, a także rysunków konstrukcyjnych oraz montażowych. Jak zatem widać, przygotowanie projektu konstrukcji stalowej jest procesem dość złożonym. Dlatego konstrukcje stalowe w łódzkim projektowane powinny być przez doświadczonego wykonawcę.

Zlecenie projektu odpowiedniej firmie daje pewność, że konstrukcja stalowa będzie wytrzymała i wykonana z odpowiednich materiałów. Wynika to choćby z tego, że profesjonalne biuro projektowe zawsze wykonuje projekty tego typu konstrukcji na podstawie specjalistycznych obliczeń wytrzymałościowych. Dodatkowo wskazuje na rodzaje stali, z jakiej wykonana powinna być konkretna konstrukcja. Oczywiście niezwykle ważne jest także to, aby wykonawca ściśle trzymał się wytycznych zawartych w projekcie.