Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

silnik
wszystko o zakupach

Na czym polega planowanie bloku silnika?

Realizacją planowania głowicy silnika zajmują się wykwalifikowani, odpowiednio przeszkoleni pracownicy warsztatów samochodowych. Jest to czynność wymagająca doświadczenia i nie należy wcale do łatwych. Zastanawiasz się, czym jest planowanie bloku silnika i jaka jest cena tej usługi w Poznaniu? Przeczytaj poniższy artykuł.

Czym właściwie jest głowica silnika?

Głowica jest częścią silnika, która ma dwa zadania. Po pierwsze zamyka komorę spalania silnika, a po drugie jest korpusem dla mechanizmu rozrządu. Znajduje się w niej bardzo dużo ważnych elementów silnika jak kanały olejowe, kanały chłodnicze dla płynu chłodniczego, czujniki temperatury płynu chłodniczego czy ciśnienia oleju. Głowica jest idealnie dopasowana do bloku silnika poprzez wykorzystanie specjalnej uszczelki. To najczęściej właśnie ona powoduje problemy. Do jej pęknięcia i wycieku płynu chłodniczego dochodzi w wyniku, chociażby dłuższego użytkowania silnika. Płyn ten może przedostawać się do układu smarowania, ale może też powiększać pęknięcie.

Na czym polega planowanie głowicy silnika?

Powierzchnia styku głowicy oraz silnika musi być idealnie dopasowana, gładka. Dzięki temu silnik pracuje efektywniej i ciszej. Planowanie głowicy polega właśnie na jak najdokładniejszym wyrównaniu tej powierzchni. Mechanik wykonuje tę czynność przy pomocy frezarki lub szlifierki. Jego zadaniem jest nadać powierzchni styku głowicy idealną gładkość, dzięki czemu w silniku nie będzie żadnych przedmuchów lub rozszczelnień.

Co powinno Cię zaniepokoić w pracy silnika?

Jeśli masz stałe ubytki oleju silnikowego, to może być to skutkiem właśnie zniekształcenia głowicy. Jest to nie tylko kosztowne, aby na bieżąco uzupełniać olej w silniku, ale też naraża na potencjalne koszty mandatu na przykład w przestrzeni garażowej pod blokiem.

Kolejnym problemem, na który warto zwrócić uwagę, jest podnoszenie się stanu oleju w silniku. Może to wynikać z faktu, że płyn chłodniczy dostaje się do dróg olejowych i miesza się z nim. W tym wypadku charakterystyczne będzie również ubywanie płynu chłodniczego ze zbiorniczka.

Może pojawić się również olej w zbiorniczku wyrównawczym. To mechanizm dostawania się oleju do płynu chłodniczego, czyli odwrotna sytuacja do opisanej powyżej. Biały lub niebieski dym z wydechu może być objawem zwiększonej ilości pary w gazach spalinowych. Niepokojące powinno być to, że z rur wydechowych innych pojazdów nie wydostają się kłęby pary, odwrotnie niż w Twoim.

Dodatkowo zwróć również uwagę na to, czy po wewnętrznej części korka od oleju silnikowego nie ma białawej, jasnej zawiesiny będącej połączeniem oleju i płynu chłodniczego. Tego typu objawy mogą wskazywać na uszkodzenie uszczelki pod głowicą albo samej głowicy.

Planowanie bloku silnika — cena, Poznań

Wykonując wymianę uszczelki pod głowicą i planowanie głowicy postaw na sprawdzony warsztat samochodowy. Niepoprawne wykonanie tej trudnej, precyzyjnej czynności będzie się wiązało z nieodwracalnym uszkodzeniem silnika. Planowanie bloku silnika w Poznaniu jest możliwe do przeprowadzenia przez profesjonalny zespół mechaników w niejednym warsztacie samochodowym.