Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

przyssawka
wszystko o zakupach

Czym są przyssawki do szyb?

Montaż elementów szklanych jest procesem wymagającym szczególnej uwagi, precyzji i ostrożności, zwłaszcza gdy w grę wchodzą prace budowlane w obszarze instalacji szyb i okien. W trakcie ich trwania przydadzą się profesjonalne urządzenia pomagające szklić ciężkie konstrukcje, takie jak przyssawki do szkła, manipulatory i mini żurawie. Firmy z nich korzystające mogą liczyć na znaczne ułatwienie wielu czynności, przyspieszenie ich i zminimalizowanie ryzyka związanego ze zniszczeniem szklanej konstrukcji – https://www.monterstolarki.pl/maszyny-do-transportu-i-montazu-duzych-przeszklen/.

Przyssawki do szyb – co to?

Podnoszenie szyb, okien i innych konstrukcji szklanych na placach budowy najczęściej odbywa się za pomocą profesjonalnych urządzeń, takich jak przyssawki, inaczej nazywane też chwytakami. Można wyróżnić trzy rodzaje przyssawek: akumulatorowe, ręczne oraz zasilane z sieci. W zależności od rodzaju, obsługa ich przebiega nieco inaczej. Na przykład niektóre chwytaki można zaczepić za pomocą zasilania liniowego do ramienia HDS-a, mini żurawia lub stacjonarnego żurawia, które podadzą szkło na określone miejsce, znajdujące się na konkretnej wysokości. Taki system działania w znaczący sposób ułatwia wiele czynności pracownikom budowy. Jednak, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem przyssawka, musi posiadać konkretną budową. Chwytaki składają się z kilku podstawowych elementów, które determinują ich pracę, są to: konstrukcja nośna, pompa próżniowa, układ dystrybucji podciśnienia oraz oczywiście – powierzchnię ssącą.

Rodzaje przyssawek do szyb

  • Przyssawki akumulatorowe – przyssawki te są przede wszystkim przeznaczone do szyb płaskich oraz giętych. Wyposażone są one a pompę próżniową elektroniczną, która umożliwia pracownikowi pracę ręczną lub mechaniczne obracanie czy pochylenie szyby,
  • Przyssawki ręczne – przyssawki te, jak sama nazwa wskazuje umożliwiają tylko ręczną pracę przy obracaniu i pochylaniu szyb. Urządzenia te przeznaczone są do mniejszych i lżejszych elementów szklanych,
  • Przyssawki zasilane z sieci – przyssawki te obsługiwane są zarówno ręcznie, jak i mechanicznie przy obracaniu i pochylaniu szyb. Wykorzystuje się je najczęściej przy szybach płaskich i giętych.

W zależności od potrzeb, preferencji oraz możliwości danego zakładu pracy wybiera się jeden z trzech rodzajów przyssawek. Są to urządzenia niezwykle przydatne i pomocne podczas wielu  prac budowlanych, najczęściej w halach produkcyjnych oraz fabrykach, gdzie liczy się szybkość i wysoką jakość pracy.

Dlaczego przyssawki do szyb są tak ważnymi urządzeniami na placach budowy?

Wyjaśniwszy już, czym są przyssawki do szyb, warto nakreślić ich znaczenie w budownictwie. Chwytaki do elementów szklanych są niezwykle przydatnymi urządzeniami do prac zewnętrznych, wewnętrznych i na różnych wysokościach. Przyssawka doczepia się do szyby z dużą siłą i umożliwia jej łatwe transportowanie, a następnie montaż. Taki sposób działania oszczędza pracownikom budowy wiele czasu, ale także i stresu przy przenoszeniu tak kruchych i delikatnych części, jakimi są szyby. Urządzenia te bowiem są w stanie przenieść aż do 600 kilogramów szkła, a nawet ręczne przyssawki poradzą sobie z szybami o wadze do 100 kilogramów. Pokazuje to, jak kluczowe są one podczas wszelkich prac, wymagających trudnych i skomplikowanych operacji z elementami szklanymi – zarówno na niższych, jak i wyższych wysokościach.

Pracownicy budowy obsługujący przyssawki mają ogromny zakres ruchu z przenoszonym elementem szklanych, mogąc obracać i pochylać go nawet o 360 stopni. Jednak przyssawki budowlane przydają się nie tylko podczas prac budowlanych. Urządzenia te stanowią  główne wyposażenie wielu hal, magazynów, fabryk, a także zakładów produkcyjnych. Przydają się wszędzie tam, gdzie należy przetransportować delikatny materiał, jakim jest szkło, w najprostszy i najbezpieczniejszy sposób. Jak widać przyssawki mogą mieć bardzo szeroki zakres zastosowań, podczas których w stu procentach spełniają swoją rolę.