W trakcie nawożenia dolistnego składniki nawozu są dostarczane bezpośrednio do liści roślin. Metoda ta jest stosowana, kiedy trzeba szybko rozwiązać problem pojawiających się okresowych niedoborów albo w sytuacji, gdy systemowe podanie nawozu do gleby nie może być wykonane. Stosowanie tego typu preparatów jest przydatne nie tylko ze względu na wzrost, zwiększają one także odporność na suszę, szkodniki czy choroby.
Rodzaje nawożenia roślin
Poszczególne rośliny różnią się miedzy sobą zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. Natomiast właściwie dobrane nawozy stymulują do osiągania pewnych cech, np. buraki cukrowe mogą mieć dużą zawartość cukru. Zwiększanie stężenia makro- i mikroelementów w roślinach osiąga się, stosując preparaty podawane:
- bezpośrednio do gleby, jeszcze przed wykonaniem zasiewu lub nasadzeń;
- dolistnie, podawane na rosnące uprawy na różnym etapie rozwoju;
- za pomocą fertygacji, czyli razem z wodą przy okazji nawadniania roślin.
Jak stosować nawozy dolistne? Preparaty podawane są w formie bezpośredniego oprysku na liście. Rozpuszcza się je w wodzie, a rośliny szybko je przyswajają na drodze dyfuzji. Duży wybór takich środków można znaleźć na stronie: https://superplony.pl/pl/c/Nawozy-dolistne/14.
Zastanawiając się, kiedy stosować nawozy dolistne, należy zwrócić uwagę na kondycję roślin, a także wybrać porę, kiedy nie ma zapowiadanych opadów. Deszcz może spłukiwać wykorzystany preparat. Aby został przyswojony, niezbędna jest także właściwa wilgotność liści. Dolistny sposób nawożenia ma tę zaletę, że dawkę preparatu podaje się od razu do organów. Dobrym przykładem na konieczne zastosowanie nawozów dolistnych może być nawożenie kapusty – ze względu na rozłożystą formę trudno jest w tym przypadku posłużyć się środkami doglebowymi.
Nawozy dolistne – co to jest?
Nawozy dolistne – co to jest? Są to skoncentrowane zestawy składników odżywczych, które można skutecznie zaaplikować roślinom, wykorzystując ich zdolność do wchłaniania przez blaszki liściowe. Do oprysków stosowany jest preparat stanowiący mieszaninę koncentratu z wodą. Nawożenie tylko wtedy jest skuteczne, kiedy zostanie zastosowana odpowiednia technika, środek posiada właściwe proporcje i występują korzystne warunki pogodowe.
Wybierając porę, kiedy stosować nawozy dolistne, trzeba wziąć pod uwagę, że w czasie utrzymywania się niskiej temperatury rośliny stosują mechanizm obronny polegający na minimalnym wchłanianiu substancji z zewnątrz. Z kolei zbyt wysoka temperatura powietrza sprawia, że woda zostaje natychmiast odparowana, a skoncentrowany nawóz może doprowadzić do poparzenia i zniszczenia liści.
Optymalna wilgotność powietrza do nawożenia dolistnego powinna wynosić powyżej 60%, a temperatura powietrza około 15 stopni C. Jak stosować nawozy dolistne? Należy zwrócić uwagę, czy preparat ma odpowiednią temperaturę, która powinna wynosić około 12 stopni C. Liście nie mogą być przykryte rosą, nie powinny być również zwiędłe. Odpowiednim czasem na to, kiedy warto stosować nawozy dolistne, są godzinny poranne, a najlepiej o świcie albo późnym wieczorem. Wówczas nasłonecznienie jest odpowiednie, ani nie latają owady.
Korzyści ze stosowania nawozów dolistnych
Nawozy dolistne są podawane w formie łatwo przyswajalnej, dlatego działają od razu i bardzo intensywnie. Zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwia łączenie składników tego typu preparatów z aminokwasami, co korzystnie wpływa na ich wchłanianie. Stosowanie takich środków jest mało skomplikowane, wystarczy przygotować roztwór i spryskać nim rośliny. Warto również widzieć, że zawierają większe stężenie mikroelementów, dzięki temu po ich zastosowaniu można uzyskać lepsze efekty.
Okresem, kiedy można stosować nawozy dolistne, są różne sytuacje stresowe dla roślin, np. niedobory wody w wyniku suszy albo trwające zbyt długo opady. Poza tym wykorzystywanie tego rodzaju środków zmniejsza ryzyka przenawożenia gleby oraz przedostania się nawozów do wód gruntowych czy podziemnych. Jeśli konieczne jest dostarczenie takich substancji, jak bor, żelazo lub mangan, nawożenie dolistne sprawdzi się najlepiej.