Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

samochód
wszystko o zakupach

Sprowadzenie samochodu z zagranicy. Na co trzeba uważać?

Wiadomo, że sprowadzając auto z zagranicy, trzeba dokładnie je sprawdzić, aby nie miało ukrytych wad lub cofniętego przebiegu. Samochód z Niemiec może mieć naprawdę dużo przejechanych kilometrów, ponieważ jest to bardzo rozległy kraj, w którym pojazdy przemierzają czasami bardzo długie trasy. Dlatego trzeba dokładnie sprawdzić poszczególne układy w samochodzie, który przybył z kraju polskich sąsiadów. Nie należy również zapominać o wszystkich formalnościach, jakich musisz dopełnić, gdy decydujesz się na sprowadzenie auta z Niemiec.

Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę, gdy sprowadzasz auto z Niemiec?

Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić stan techniczny pojazdu, który kupujesz za zachodnią granicą. Trzeba pamiętać, że średni wiek sprowadzonych samochodów z Niemiec wynosi około 6 lat. Dlatego takie modele nie należą do najmłodszych, przez co mogą mieć zużyte niektóre elementy, ponieważ dany pojazd przejechał już sporo kilometrów.

Kiedy wybierasz się po taki samochód, to zabierz ze sobą zaufaną osobę, aby dokonała oględzin auta i wykryła ewentualne usterki. Samemu także możesz dokonać takiego sprawdzenia, ale lepiej skorzystać z pomocy mechanika, biorąc go ze sobą z Polski lub podstawiając auto do warsztatu w okolicach, gdzie nabywasz pojazd. Wtedy specjalista dokładnie sprawdzi poszczególne układy i wykryje ewentualne usterki. Należy również dokładnie zobaczyć, czy wnętrze samochodu nie jest zbytnio zniszczone.

Powinieneś również dokładnie prześledzić kwestię, czy nie ma jakichś śladów świadczących o tym, że auto znajdowało się pod wodą, ponieważ raz na jakiś czas w Niemczech występują powodzie, które powodują zalanie samochodów. Odprowadzając auto z Niemiec do eksperta, masz pewność, że mechanik sprawdzi także numer nadwozia oraz szyb, ale też dokładnie prześwietli grubość lakieru. Przy takim badaniu stanu technicznego dowiesz się, czy samochód nie uczestniczył w żadnym wypadku.

Jakie dokumenty warto sprawdzić, gdy sprowadzamy samochód z Niemiec?

W tej chwili każdy samochód, który zostaje sprowadzony z kraju naszych zachodnich sąsiadów, możesz sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W momencie, gdy chcesz skorzystać z tego narzędzia, musisz posiadać profil zaufany, znać numer rejestracyjny pojazdu oraz numer VIN. Wtedy, logując się w bazie, uzyskasz dostęp do informacji na temat tego, ile pojazd przejechał kilometrów czy też poznasz jego dane techniczne. Tym sposobem istnieje również możliwość sprawdzenia, czy samochód nie został skradziony bądź, czy w ogóle jest dopuszczony w tej chwili do ruchu.

Drugi ze sposobów na sprawdzenie stanu technicznego pojazdu stanowi poproszenie sprzedawcy o pokazanie badań technicznych samochodu. Auta z Niemiec mają przeprowadzane kontrole co dwa lata i wszelkie usterki są wpisywane do dokumentu dotyczącego badań technicznych TÜV. W momencie kupna samochodu od jego właściciela powinieneś otrzymać kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Do nich powinny być też dołączone książka serwisowa oraz dokument pokazujący ilość spalin wytwarzanych przez dany egzemplarz. W komplecie musi znaleźć się także potwierdzenie, że samochód przeszedł pozytywnie badanie techniczne. Kiedy pojazd został już wyrejestrowany w Niemczech, to powinieneś otrzymać również stosowne oświadczenie.

Jakie kroki poczynić, gdy już sprowadzisz samochód z Niemiec do Polski?

Mając już samochód kupiony od naszych zachodnich sąsiadów, należy uiścić podatek akcyzowy, a następnie należy przetłumaczyć umowę kupna-sprzedaży, która będzie potrzebna, aby zarejestrować samochód w Polsce. Następnie trzeba przeprowadzić badania techniczne na terenie kraju, aby pojazd został dopuszczony do poruszania się po polskich drogach. Jak każde kupione auto trzeba później dokonać jego rejestracji w wydziale komunikacji. Wysokość zapłaconej akcyzy będzie między innymi zależna od pojemności silnika sprowadzanego samochodu. Na zapłatę tego podatku masz czas 30 dni od momentu, gdy przekroczysz tym pojazdem granicę Polski.