Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

wszystko o zakupach

Żuraw wieżowy – kupić czy wynająć?

Potrzebując żurawia wieżowego na budowie, musimy zastanowić się, czy warto go kupić lub po prostu jest ona nam potrzebny na tak krótki czas, że lepszym rozwiązaniem jest jego wynajęcie. Trzeba pamiętać, że kiedy będziemy chcieli go kupić, to musimy przygotować się na bardzo duży wydatek, dlatego powinniśmy dokładnie przemyśleć, jak dużo pracy będziemy mieli do wykonania przy jego pomocy. 

Żurawie wieżowe wynajem czy kupno jest lepszą opcją?

Raczej duże firmy decydują się na kupno żurawi wieżowych, bo trzeba pamiętać, że te zainwestowane pieniądze w tego typu sprzęt będą się zwracały przez kilka lat. W przypadku, gdy zdecydujemy się na to, żeby żurawie wieżowe zakupić, to musimy wydać sporą ilość pieniędzy w bardzo krótkim czasie lub wziąć kredyt na tego typu sprzęt. Mając na własność poszczególne maszyny, musimy je utrzymać również w okresie zimowym, kiedy nie są przeważnie prowadzone prace na budowie z wykorzystaniem żurawia wieżowego. Także wiadomo, że dochodzi również koszt ich przechowywania, który też jest dość spory.  Należy pamiętać, że wszystkie wyspecjalizowane maszyny budowlane są bardzo drogie, przez co rata leasingowa za nie jest bardzo wysoka. Decydując się na leasing żurawia wieżowego, nie należy zapominać, że to urządzenie należy cały czas do leasingodawcy, a nasza firma może je dopiero mieć na własność, gdy wpłaci wszystkie zobowiązania zawarte w umowie leasingowej. Koszt całego leasingu żurawia wieżowego oscyluje w granicach 106%- 120% wartości tego sprzętu.

Ciekawą opcją na to, aby korzystać z nich na placu budowy, jest to, że można żurawie wieżowe wynająć. To idealny pomysł dla mniejszych i większych firm budowlanych, ponieważ cały ten proces wynajmu jest tańszy, ale także prostszy, ponieważ z urządzeń tego typu można skorzystać od razu po podpisaniu umowy. Także nie potrzeba załatwiać aż tylu formalności niż wtedy, gdybyśmy chcieli kupić żurawia wieżowego na własność. Wypożyczając żurawia, łatwiej będzie też negocjować poszczególne warunki umowy wynajmu. Mając w ten sposób ten sprzęt, nie będziemy musieli martwić się o koszty naprawy, jeżeli nie doszło do awarii z powodu naszego błędu. O wszelkie przeglądy i ubezpieczenia żurawia wieżowego również nie musimy się martwić, ponieważ o te kwestie musi dbać firma wypożyczająca.  Również są oni odpowiedzialni, aby sprzęt był w odpowiednim stanie technicznym. Większość żurawi możemy wypożyczyć na krótki czas, co jest kapitalną opcją dla firm, które muszą wykonać tylko kilka prac przy jego użyciu. Niektóre firmy także oferują transport żurawia wieżowego na plac budowy, przez co nie musimy się martwić tą kwestią. Całe koszty wynajmu można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co znacząco obniży nasz podatek, który płacimy. W przypadku, gdy ktoś jest zainteresowany wynajem żurawia wieżowego, to może wejść na stronę internetową  https://sklep.corleonis.pl/, gdzie można dowiedzieć się więcej szczegółów o tych specjalistycznych maszynach. 

Na jakie aspekty zwrócić uwagę, gdy wybieramy żurawia wieżowego?

Bez żurawi wieżowych niektóre prace budowlane byłoby ciężko wykonać lub po prostu cała budowa przebiegałaby wolniej. Wiadomo, że są one idealnym sprzętem do podnoszenia ciężkich rzeczy, które są potrzebne w czasie realizacji inwestycji. Najważniejszym parametrem, na który warto spojrzeć przy jego wyborze, jest maksymalny ciężar, jaki można przenosić przy jego pomocy. Nie wolno go przekraczać,  ponieważ wtedy byłoby zagrożone bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się na terenie budowy.  Warto także zobaczyć jaką wysokość podnoszenia ma dany żuraw wieżowy. Ten parametr będzie kluczowy, gdy będzie on wykorzystany do budowy wysokich budynków. Jednym z parametrów, który może mieć znaczenie przy jego użytkowaniu, jest prędkość robocza. Jednak w niektórych przypadkach nie sprawdzi się ta najwyższa prędkość unoszenia i poruszania się żurawia, ponieważ w takim momencie może być zagrożone bezpieczeństwo w miejscu realizacji inwestycji. Dlatego należy dobierać odpowiedniego żurawia wieżowego do tego, jakie prace są do wykonania przy jego użyciu.