Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

panele ścienne
wszystko o zakupach

Czy panele ścienne można malować?

Panele ścienne określane również mianem boazerii do niedawna kojarzyły się ludziom z szarym okresem PRL. Obecnie takie elementy wystroju wnętrz odzyskują swoją popularność w całkiem nowej odmianie. Panele takie są bardzo często stosowane w stylowych i nowoczesnych salonach zapewniając w nich wysoki poziom estetyki. Dość często posiadacze takich paneli decydowali się na ich demontaż. Okazuje się, że można je pozostawić na ścianach i przeprowadzić ich metamorfozę. Sporo ludzi zastanawia się, czy panele ścienne można malować. Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe, a nawet mile widziane we współczesnych stylizacjach wnętrz domów, mieszkań, itp. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Panele ścienne i ich istotne atuty

Należy mieć na uwadze to, że panele ścienne są elementami, które nie tylko spełniają zadania dekoracyjne, ale również są bardzo funkcjonalnymi elementami wystroju i wyposażenia różnych typów pomieszczeń. Ich bardzo ważną funkcją jest ochrona powierzchni ścian przed wszelkiego typu zanieczyszczeniami oraz uszkodzeniami. Dodatkowo panele takie skutecznie wyciszają wnętrza i tworzą dodatkową powierzchnię termoizolacyjną chroniącą przed utratą nadmiernej ilości ciepła. Dzięki nim można również ukrywać różne nierówności i inne niedoskonałości ścian, a także kable będące elementami różnych instalacji.

Wysokiej jakości panele ścienne są solidne oraz łatwe w czyszczeniu, więc stanowią świetny wybór do domów i mieszkań, w których znajdują się małe dzieci i zwierzęta lubiące generować zabrudzenia. Wiele ciekawych ofert dotyczących paneli ściennych można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie https://efekciarnia.pl/1305-panele-scienne-3d. Dzisiaj w domach i mieszkaniach montowane są panele z płyt MDF zamiast paneli z drewna. Są one przytwierdzane do specjalnego szkieletu, a nie bezpośrednio do ściany. Wiele osób zastanawia się, czy można malować panele ścienne. Okazuje się, że jest to możliwe, pod warunkiem, że są one utrzymane w dobrym stanie.

Czy można pomalować panele ścienne?

Panele ścienne jak najbardziej nadają się do malowania. Do tego celu potrzebna będzie odpowiednio dobrana farba dopasowana do malowania takich elementów. Oprócz tego istotne są standardowe akcesoria malarskie, takie jak na przykład wałek flokowy, kuweta i pędzel malarski. Nie należy również zapomnieć o folii i taśmie malarskiej. Ważna jest też miska z wodą, miękka szmatka oraz szlifierka lub papier ścierny. Osoby interesujące się tym, czy można pomalować panele na ścianie, muszą pamiętać, że do malowania paneli ściennych można stosować następujące typy farb:

  • akrylowe – te farby charakteryzują się szybkim procesem nakładania, szybkim schnięciem oraz dobrym przyleganiem do podłoża. Są one również bardzo trwałe i wpływają korzystnie na żywotność samych paneli. Akrylowe emalie mogą być również wykorzystywane do renowacji paneli laminowanych. Ich atutem jest szeroka dostępność różnorodnych kolorów oraz odcieni.
  • kredowe – te typy farb tworzą charakterystyczną powłokę matową na powierzchni paneli. Taka powłoka nie spełnia co prawda funkcji zabezpieczającej, ale prezentuje się bardzo estetycznie. Po nałożeniu takiej farby warto zaimpregnować panele lub pokryć je woskiem w celu zapewnienia powłoki ochronnej.
  • lakierobejce – są to preparaty przeznaczone do renowacji konstrukcji i mebli drewnianych. Dzięki nim można wyeksponować rysunek słojów oraz podkreślić atrakcyjny, naturalny wygląd drewna. Jedna warstwa takiej farby nie tylko podkreśla estetykę, ale również chroni panele ścienne przed niekorzystnym działaniem wchłaniającej się wilgoci.

Wybierając farbę, należy kierować się efektem, jaki ma zostać uzyskany. Niektóre farby całkowicie zmieniają kolor paneli, podczas gdy inne uwydatniają naturalne piękno drewna. Konieczne jest też wybranie farby dobrze dopasowanej do danego typu powierzchni oraz odpornej na różne niekorzystne czynniki. Po wybraniu farby, zeszlifowaniu paneli i ich odpowiednim przygotowaniu, można przejść do właściwego malowania przy pomocy wałka lub pędzla.