Zakupy grupowe szczyt swojej popularności w Polsce przeżywały jakiś czas temu. Dzisiaj nie święcą już takich triumfów jak jeszcze kilka lat wstecz, w dalszym ciągu jednak portale zajmujące się tego typu pośrednictwem nie mogą uskarżać się na trudności w funkcjonowaniu.
Zasada działania portali zajmujących się sprzedażą grupową jest banalnie prosta, a stanowi bezpośrednie pokłosie reguły, że im więcej kupujemy, tym lepszą cenę możemy wynegocjować. Sprawdza się to w przypadku sprzedaży pomiędzy przedsiębiorstwami, ofert reklamowych, promocji supermarketowych… Sprawdza się zatem i w przypadku portali proponujących sprzedaż grupową. To zasada niemal tak stara jak historia transakcji handlowych. Kupując u jednego dostawcy, możemy liczyć na warunki znacznie korzystniejsze niż w przypadku kupowania ilości mniejszych lub w częściach.
Skąd popularność reguły? Korzystają na niej nie tylko konsumenci. Wiele przedsiębiorstw w swojej działalności bazuje na dużych zamówieniach. Dzięki nim mogą planować długoterminową działalność, dyktować warunki cenowe, wyznaczać trendy dla rynku dla swojej branży. Dokładnie na tej zasadzie działają sklepy wielkopowierzchniowe.
Zakupy grupowe stały się udziałem przeciętnego konsumenta właśnie dzięki serwisom proponującym zakupy grupowe. Dzięki nim nie musimy kupować od razu całego sprzętu AGD do naszego mieszkania, by móc wynegocjować korzystny rabat lub darmową dostawę. Dzięki serwisom dedykowanym takim działalnościom, konsumenci zbierają się w grupy osób zainteresowanych tym samym towarem. Dzięki temu kupić go mogą za korzystniejszą cenę. Im większa grupa, tym cena atrakcyjniejsza, a sprzedawcy opłaca się sprzedać produkt lub usługę za cenę niższą od normalnej ceny rynkowej, jeżeli tylko znajdzie chętnych na kilkanaście bądź kilkadziesiąt sztuk.
Wybierać można spośród licznych kategorii produktów oraz usług. Kupujący zaopatrzyć się mogą w odzież, sprzęt elektroniczny, AGD, zabawki. Mogą także skorzystać z usług fryzjera lub kosmetyczki, wyjechać na wakacje czy pójść na kolację do restauracji. Z reguły zarządzający daną stroną internetową dzielą oferty grupując je na kategorie tematyczne oraz miasta, na terenie których voucher będzie można zrealizować.
Czy taka forma kupowania jest opłacalna? Zdecydowanie tak. Analiza porównawcza ofert dostępnych na portalu do zakupów grupowych i w tradycyjnych sklepach internetowych czy serwisach aukcyjnych pokazuje, że często zaoszczędzić można nawet kilkaset złotych przy zakupie sprzętu elektronicznego czy zabiegów kosmetologicznych i stomatologicznych. Oferty są bardzo atrakcyjne także w zakresie wyjazdów oraz wypoczynku. Niejednokrotnie jest to możliwość wyjazdu także zagranicę.
Mimo kilkuletniej już obecności na rynku, zakupy grupowe nie tracą popularności. Nic dziwnego, ponieważ jest to oferta, na której korzystają zarówno podmioty składające ofertę, jak i kupujący.