Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

introwertyk
wszystko o zakupach

Introwertyk – kim jest i jak się zachowuje?

Psychika człowieka jest złożonym narzędziem, które wpływa na codzienne funkcjonowanie danej osoby w społeczeństwie oraz nawiązywane relacje. Bardzo duży wpływ na zachowanie danej osoby ma jej osobowość. Zgodnie z najnowszą wiedzą jest to zespół stałych cech psychicznych i różnorodnych czynników wewnętrznych, które każdego dnia wpływają na postępowanie człowieka oraz podejmowane przez niego decyzje. To właśnie od wrodzonych cech osobowości zależy reakcja danej osoby na otaczające ją środowisko, a także sposób przeprowadzania interakcji z innymi.

Jednym z typów osobowości jest introwertyzm. Cechy takiej osoby sprawiają, że czerpie ona pozytywną energię z własnego życia wewnętrznego, a najlepiej czuje się i spędza cza, przebywając w samotności. Kto to introwertyk? Co warto wiedzieć o tym typie osobowości?

Introwertyk – kto to jest? Podstawowe informacje

Introwertyk to typ osobowości, który do światowej psychologii wprowadził szwajcarski psychiatria oraz psycholog Karol Jung. Zaproponowany przez niego podział społeczeństwa na introwertyków i ekstrawertyków jest bardzo trafny oraz ciągle wykorzystywany jest przez lekarzy zajmujących się ludzką psychiką. 

Introwertyk to jeden z typów osobowości, który wyraźnie charakteryzuje pozytywne nastawienie do samotności. Osoba taka koncentruje się na własnych przeżyciach wewnętrznych, myślach i sposobie rozumienia świata, a dodatkowo nie daje poznać innym, jak wiele emocji skrywa w głębi siebie. Introwertycy w żadnym wypadku nie posiadają problemu ze swoją samotnością, a zgodnie z przekonaniem specjalistów jest ona im niezbędna do naładowania baterii, które bardzo szybko wyczerpują się podczas przeżywania sytuacji typowych w społeczeństwie. Więcej informacji o introwertyzmie można znaleźć w ciekawym artykule na stronie: https://www.miastokobiet.pl/introwertyk-kto-to/.

Introwertyk – cechy osobowości

Cechy introwertyka są głównym wyznacznikiem tego typu osobowości. Osoba taka charakteryzuje się przede wszystkim tym, że najswobodniej i najlepiej czuje się we własnym towarzystwie, a przebywanie wśród innych ludzi czy wchodzenie z nimi w interakcje jest bardzo wyczerpujące.

Najważniejszymi cechami introwertyka są:

  • wydłużony okres nawiązywania głębszej relacji zarówno partnerskiej, jak i przyjacielskiej,
  • dobre samopoczucie w samotności,
  • zdolność do efektywnej pracy w ciszy i pełnym skupieniu,
  • niechęć do wchodzenia w jałowe, bezsensowne dyskusje,
  • potrzeba ciszy do pełnego skupienia myśli czy uczuć,
  • prowadzenie jedynie ciekawych, wciągających rozmów,
  • bycie dobrym słuchaczem,
  • powolna mowa,
  • posiadanie jedynie grona zaufanych znajomych.

Czego nie lubi introwertyk? Taka osoba zupełnie nie odnajduje się w miejscach pełnych ludzi, w głośnych przestrzeniach oraz nie znosi prowadzenia bezcelowych dyskusji. Jego powściągliwość i niechęć do skupiania uwagi na sobie sprawiają, że nie toleruje również wystąpień publicznych czy daleko mu do bycia tak zwaną duszą towarzystwa. 

 

 

Introwertyk a ekstrawertyk – co warto wiedzieć?

 

Obecnie w psychologii i psychiatrii społeczeństwo dzieli się na dwa główne typy osobowości. Jaka jest różnica między introwertykiem, a ekstrawertykiem? Pierwszy z nich jest zupełnym przeciwieństwem drugiego.

Ekstrawertyk to typ osobowości, który sprawia, że osoba odczytuje świat zewnętrzny jako realny i prawdziwy. Dla takiej osoby liczy się jedynie to, co można odczuć przy pomocy zmysłów. Ekstrawertyk swoją energię do życia i działania czerpie z otoczenia, a nie jak w przypadku introwertyka – ze swojego wnętrza. Skupienie się na odczuwaniu i przeżywaniu świata sprawia, że taka osoba poniekąd ładuje własne pokłady energii, niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie, właśnie przez kontakt z otoczeniem. Typowy ekstrawertyk staje się szczęśliwy wśród ludzi, a codzienne interakcje z nimi są mu potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Warto wiedzieć, że znajomość własnego typu osobowości pomaga dobrze funkcjonować w społeczeństwie, zgodnie ze swoją naturą i wrodzonymi cechami.