Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

marketing
wszystko o zakupach

Jak zaistnieć w branży?

Ekologia jest dziś nie tylko stylem życia, ale także modą. Doskonałym przykładem mogą być państwa Zachodniej Europy, jednak w naszym kraju sprzedaż takich produktów również znacząco rośnie. Ten trend odnosi się do niejednej dziedziny życia. W szczególności branża spożywcza zmierza w kierunku ekologii, tym samym odpowiadając na potrzeby klientów. Ciągłe rozwijanie się popytu na produkty o takim charakterze jest sygnałem dla wielu początkujących właścicieli firm, w jakim kierunku rozwijać swoje przedsiębiorstwo, by pozyskać grono nowych, lojalnych klientów.

Ekologiczna żywność — popyt wciąż rośnie

Już w 2017 branża spożywcza ekologiczna w Polsce po raz pierwszy przekroczyła wartość miliarda złotych. Mimo faktu, że to tylko 1% ogólnej wartości polskiego rynku spożywczego, to statystyka ta obrazuje dynamiczny rozwój, który każdego roku wzrasta nawet o 20% — to ogromna perspektywa i wciąż wiele miejsca na rynku dla nowych przedsiębiorstw

Gdy weźmiesz pod lupę kraje Europy Zachodniej, możesz zauważyć wartość rynkową na poziomie nawet 8%, a liczby te ciągle rosną. Nie zapominaj jednak, że dystrybucja eko żywności ma swoje wymagania. Zaliczyć do nich można:

  • duże zaplecze osób bardziej zamożnych,
  • świadomi odbiorcy, gotowi na wyższe ceny produktów spożywczych.

Właśnie dlatego ekobiznes ma największą tendencję wzrostu w dużych i średnich miastach. Na polskim rynku rozwijają się nawet marki franczyzowe, które oferują gotowe rozwiązania dla osób chcących oferować ekologiczną żywność dla szerszego grona odbiorców.

Jak otworzyć swój sklep z ekologiczną żywnością?

Otwarcie sklepu ze zdrową zaleca się rozpocząć od przemyślenia, jakie produkty chciałbyś sprzedawać. Na rynku istnieje wciąż dużo miejsca, ale nie zapominaj o konkurencji. Twoja firma musi mieć w sobie coś wyjątkowego.

Na terenie Polski znajduje się obecnie aż kilkadziesiąt hurtowni, gdzie właściciele ekologicznych sklepów mogą zaopatrywać się w towar. To zdecydowanie ułatwia zatowarowanie posiadanego miejsca i umożliwia zapewnienie ciągłości dostaw.

Na początku jednak nie warto przesadzać z ilością produktów na półkach. Najlepiej samodzielnie wybadać, co będzie się doskonale sprzedawało. Ekologia nie idzie w parze z marnowaniem i wyrzucaniem żywności. Zwłaszcza że niektóre produkty z racji prostszych składów, często pozbawionych wielu sztucznych dodatków, które wydłużyły ich trwałość, posiadają krótsze terminy przydatności. W przyszłości jednak można organizować skuteczne wyprzedaże towaru, który musi zostać wkrótce wykorzystany.

Ekobizes — jak go rozwijać?

Wiele osób rozpoczynających biznes nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest budowanie wokół niego społeczności. Firmy, które osiągnęły największy sukces, na bieżąco dzielą się swoimi pomysłami i elementami procesu powstawania produktów za pomocą mediów społecznościowych. To właśnie media społecznościowe ułatwiają komunikację z potencjalnymi klientami, którzy poszukują Twojego towaru. To znacznie zwiększa szansę zakupu, a także dokonywania regularnych transakcji w przyszłości. 

Kolejną dobrą metodą jest zaangażowanie swoich znajomych i rodziny. Można podarować im swoje produkty, by bliżej się z nimi zapoznali oraz wydali szczerą opinię. To właśnie ich komentarze mogą pomóc w rozwoju i dokonywaniu poprawek w recepturach czy formach.

Gdy produkujesz własne produkty spożywcze, kluczową kwestię stanowi sprawdzenie certyfikacji, ponieważ istnieje wiele nie tylko krajowych, ale i międzynarodowych jednostek certyfikujących. To one zdecydują, czy Twoja ekologiczna żywność ma znamiona przyjazności środowisku.

Ostatnią, ale nie mniej istotną kwestię stanowią targi branżowe. Fakt, że prowadzisz biznes online, nie oznacza, że nie możesz spotykać się ze swoimi odbiorcami. Nawet jest to wskazane, ponieważ pozwala nie tylko na nawiązanie relacji, ale również zgromadzenie nowych odbiorców wcześniej niemających styczności z Twoją marką. Targi branżowe ekologiczne to wydarzenie, na które przychodzą osoby faktycznie zainteresowane ekologią oraz konkurencyjne firmy, a od nich możesz się wiele nauczyć.