Na Zakupy!

wszystko o zakupach | na-zakupy.eu

wszystko o zakupach

Mamo, chcę nową zabawkę! – czyli jak bezpiecznie kupować zabawki i obdarowywać dzieci

fire-1045906_1280Dzieciaki wprost uwielbiają dostawać nowe zabawki. Niezależnie od wieku malucha, na widok prezentu jego oczy wprost emanują radością, a rozbiegane rączki nie mogą nacieszyć się nową zabawką elektroniczną, misiem, lalką, grą… Żyjemy jednak w czasach, kiedy coraz częściej mówi się o nieskuteczności bezstresowego wychowania i nierozsądnego rozpieszczania. Nie chcemy zatem przyzwyczajać pociech do ciągłego obdarowywania i pragniemy wpajać im właściwe reguły. Im częściej bowiem sprawiamy dziecku prezenty, tym częściej oczekuje ono nowych przedmiotów w swoim otoczeniu. W efekcie stare zabawki stają się nieatrakcyjne i zużyte już po kilku tygodniach, a przy każdej możliwej okazji maluch naciska na zakup nowego misia, samochodu, książeczki… Jak zatem obdarowywać dziecko mądrze i zapewniać mu radość, ale jednocześnie nie rozpieszczać?
Przede wszystkim, warto ustalić z maluchem pewne reguły. Należy więc jasno poinformować pociechę, że prezenty otrzymuje się w ściśle określonych okolicznościach – na urodziny, Dzień Dziecka, Święta Bożego Narodzenia czy w nagrodę za osiągnięcia sportowe lub edukacyjne etc. Później natomiast warto konsekwentnie trzymać się raz podjętych ustaleń. Dzięki temu dziecko nie otrzymuje prezentów co kilka tygodni, rodzic nie rozpacza z powodu bankructwa, a jednocześnie okazji do obdarowywania jest na tyle dużo, że maluch z radością czeka na wybrane okoliczności, a odstępy czasowe pomiędzy nimi nie wydają mu się nieskończonością.
O powziętych ustaleniach warto oczywiście poinformować również dziadków i najbliższą rodzinę. Wówczas babcie, ciocie i wujkowie będą w stanie współpracować z rodzicami, a nie przeciwstawiać się ich wychowawczym wysiłkom.
Zaleca się także systematyczne pokazywanie maluchowi, że nie tylko przyjmowanie prezentów, ale również ich dawanie gwarantuje wiele radości. Rodzice powinni zatem zachęcać dziecko do wykonywania drobnych prac plastycznych (laurek, wycinanek, figurek z modeliny…), którymi obdarowywać będzie najbliższych. Uśmiech i prawdziwa radość w oczach ukochanej osoby, którą pociecha zaskoczy prezentem, nauczy malucha, że być szczęśliwym to zachować równowagę pomiędzy dawaniem a otrzymywaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ