Odpady produkcyjne stanowią poważny problem dla zakładów przemysłowych, posiadających linie do wycinania lub frezowania. Z jednej strony ciąg technologiczny pozwala na wydajną i ekonomiczną produkcję, z drugiej jednak strony odpady w procesie produkcji ciągłej muszą być na bieżąco usuwane z obszaru roboczego.
Odpady produkcyjne – dlaczego są uciążliwe
Odpad produkcyjny, który powstaje w wyniku cięcia, frezowania, wykrawania itp. musi być na bieżąco usuwany z pola pracy maszyny. Zalegające ścinki mogą utrudniać produkcję, ograniczając ruchy maszyny, podwijając lub podchodząc pod materiał obrabiany, powodując wady i niezgodności. Odpady produkcyjne mogą również mieszać się z gotowymi półfabrykatami. Sortowanie i rozdzielanie odpadów od wyrobu właściwego wymagają czasu, co niesie za sobą zarówno koszty, jak i opóźnienia w produkcji.
Nie można pominąć również istotnego aspektu BHP, takiego jak zwiększone ryzyko wypadku przy pracy operatorów linii, którzy poruszają się wzdłuż urządzeń. Nagromadzone odpady łatwopalne, takie jak papier lub plastik stanowią również zwiększone ryzyko pożaru.
Innym ważnym aspektem uciążliwości odpadów produkcyjnych jest konieczność ich sortowania na poszczególne frakcje. Zaostrzające się z roku na rok przepisy dotyczące ochrony środowiska i odpadów powodują, że nie posortowane odpady są bardzo kosztowne w utylizacji, a odbiorcy nie chcą ich przejmować.
Dlatego przedsiębiorstwa szukają sprawdzonych sposobów na odpady produkcyjne: jak się ich pozbyć szybko, bez zatrzymywania linii.
Odpady produkcyjne jak się ich pozbyć.
Odpady w procesie produkcji powstają ciągle. Jedną z metod jest cykliczne odgarnianie przez pracownika obsługi odpadów z linii oraz spod maszyny za pomocą zgarniaka lub innego przyrządu. Metoda taka wymaga zaangażowania pracownika oraz nie zapewnia stuprocentowych efektów. Ze względów bezpieczeństwa pracownik ma ograniczony dostęp do obszaru roboczego, gdzie może zalegać odpad produkcyjny.
Innym rozwiązaniem jest zautomatyzowanie usuwania odpadów. Ciekawym sposobem jest wykorzystanie podajników pneumatycznych. Przykładem jest opisany na stronie https://naar.pl/oferta/instalacje-pneumatycznego-usuwania-odpadow/, system trim waste. Nie wymaga zaangażowania obsługi, odbierając odpady produkcyjne bezpośrednio spod maszyny i z obszaru roboczego. Dodatkowo systemy odciągowe są opracowywane pod potrzeby klientów, uwzględniając specyfikę produkcji oraz dostosowując się do wykonywanych technologii.
Jak sortować odpady w procesie produkcji?
Inną bolączką linii produkcyjnych jest sortowanie odpadów. Zdarza się, że za posortowany odpad firma otrzymuje pieniądze, podczas gdy za wymieszany musi sporo zapłacić. Zaostrzające się przepisy, dotyczące ochrony środowiska i segregacji odpadów sprawiają, że sortowanie odpadów produkcyjnych staje się dla firm coraz bardziej istotne. Podobnie jak z usuwaniem ścinków spod maszyny można sortować odpady wtórnie, poświęcając czas pracownika lub zautomatyzować proces, wykorzystując właściwości odpadu, na przykład stosując systemy separacji pneumatycznej, opisane na stronie https://naar.pl/oferta/instalacje-pneumatycznego-usuwania-odpadow/. Systemy takie znakomicie sprawdzają się przy oddzielaniu frakcji lekkich, takich jak folie lub papier.
Odpady w procesie produkcji – gotowe, nowoczesne rozwiązania
Odpady produkcyjne są bolączką wielu firm. Zautomatyzowane linie produkcyjne, nastawione na masową produkcję, mogą pracować nieprawidłowo z powodu źle zaprojektowanego sposobu usuwania odpadów, powstających podczas procesu. Z pomocą przychodzą inżynierowie – projektanci, którzy na problem „odpady produkcyjne jak się ich pozbyć” proponują dopasowane dla konkretnej linii produkcyjnej rozwiązania. Dzięki zastosowaniom taśmociągów, podajników i odciągów, linie produkcyjne będą pracować bez utrudnień, spowodowanych nagromadzeniem odpadów. Dodatkowo, stosując pneumatyczne systemy segregacji odpadów, można odzyskać pełnowartościowe frakcje, oszczędzając pieniądze na utylizację odpadów oraz zapewniając zgodność z przepisami prawnymi.